Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

W zależności od parametrów takich jak ilość wilgoci, sebum czy wrażliwość, można określić rodzaj skóry sucha, normalna, tłusta, mieszana lub wrażliwa. Starzejąca się skóra jest definiowana przez kosmetologów jako odrębny rodzaj - starzenie się.

Główne rodzaje skóry w kosmetologii

Rodzaj skóry zależy od predyspozycji genetycznych. Z biegiem czasu każda skóra staje się bardziej sucha, a także ulega zmianom związanym z wiekiem.

Typ skóry tłustej

Skóra tłusta charakteryzuje się zwiększoną ilością sebum, widocznymi porami i błyszczącym połyskiem.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Oprócz czynnika genetycznego przyczyną zwiększonego wydzielania mogą być niewłaściwa pielęgnacja, stres, zaburzenia hormonalne.

Typ skóry suchej

Wręcz przeciwnie, suchość skóry charakteryzuje się zmniejszonym wydzielaniem gruczołów łojowych. Z tego powodu warstwa lipidowa kwasów tłuszczowych, cholesterolu i ceramidów, która ma chronić skórę i regulować nawilżenie, jest zbyt mała. Zwiększona suchość może wiązać się z brakiem substancji wiążących wodę, takich jak karbamid, aminokwasy, mleczan.

Zwiększona suchość jest częstym problemem i może być objawem takich chorób jak suchość skóry (nienormalnie sucha skóra), rogowacenie mieszków włosowych (nadmiar keratyny w mieszkach włosowych), egzema, łuszczenie się liszaja.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Przyczyny zwiększonej suchości skóry:

 • brak płynu;
 • intensywne promieniowanie ultrafioletowe;
 • suche powietrze;
 • palenie;
 • ciągły stres;
 • związane z wiekiem zmniejszenie gruczołów potowych i łoju;
 • niewłaściwa pielęgnacja (mydło, antyperspirant);
 • cukrzyca, choroba nerek;
 • przyjmowanie niektórych leków.

Normalny typ skóry

Typy skóry w kosmetologii to w dużej mierze pojęcie względne. Na przykład termin „normalna” jest powszechnie stosowany jako klasyfikator typu skóry na opakowaniu produktu, ale w rzeczywistości nikt nie ma całkowicie normalnej skóry. Jeśli jednak skóra nie jest szczególnie tłusta lub przesuszona i nie ma szczególnych problemów ze starzeniem się, trądzikiem i nadwrażliwością, to uważa się, że skóra jest zrównoważona.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Taka skóra charakteryzuje się dobrym ukrwieniem, subtelnymi porami, prawidłową równowagą tłuszczową. Odczyn skóry jest normalny, dobrze radzi sobie z funkcją ochronną. Dzięki temu skóra posiada minimum defektów i zdrowy koloryt.

Połączony typ skóry

Skóra jest typu mieszanego, jeśli różne obszary skóry różnią się zawartością tłustości. Okolice policzków mogą być suche lub zrównoważone nawilżeniem, a reszta twarzy - ze zwiększoną produkcją sebum, rozszerzonymi porami.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Z powodu braku równowagi tłuszczów naruszona zostaje bariera ochronna w obszarze suchej skóry.

Dodatkowe podtypy (wrażliwe i blaknące)

Zewnętrzna warstwa rogowa naskórka wraz z lipidami chroni jej głębsze warstwy i cały organizm przed różnymi czynnikami środowiskowymi oraz reguluje gospodarkę wodną, ​​utrzymuje elastyczność.

W przypadku skóry wrażliwej, w wyniku zmian fizjologicznych (np. Jeśli enzymy nie działają dobrze), naruszona zostaje bariera ochronna. Skóra nie spełnia swojej funkcji i przepuszcza czynniki drażniące, które normalnie nie wpływałyby na zdrową skórę.

Czynnikami, na które zachodzi reakcja, są kosmetyki, ogrzewanie, chłodzenie.Wrażliwość wzrasta z powodu ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, środki czyszczące, kosmetyki.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Zerwanie funkcji bariery powoduje utratę zbyt dużej ilości wilgoci i zwiększa przepuszczalność skóry na czynniki drażniące. Grubość skóry na twarzy jest najmniejsza, przez co jest bardziej podatna na podrażnienia.

Po 25-27 latach skóra staje się dojrzała i stopniowo zaczyna blaknąć.

Blaknięcie skóry charakteryzuje się takimi zmianami związanymi z wiekiem:

 • skóra staje się cieńsza, traci gładkość;
 • zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej;
 • pojawiają się zmarszczki, suchość, plamy starcze,
 • objętość i elastyczność są tracone.

Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fotPrzyczyną wczesnego starzenia się skóry jest stres oksydacyjny, czyli uszkodzenie cząsteczek skóry, które utrzymują objętość i elastyczność (kolagen, kwas hialuronowy, elastyna) przez wolne rodniki. Wolne rodniki pochodzą ze środowiska, ich pojawienie się jest spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym, zanieczyszczeniami miejskimi, paleniem tytoniu, stresem.

W normalnych warunkach rodniki utleniające są neutralizowane przez cząsteczki (przeciwutleniacze), ale wraz ze starzeniem się skóry rezerwy tych cząsteczek wyczerpują się, a komórki coraz bardziej uszkadzają.

Jak określić typ skóry

W kosmetologii ważne jest zdefiniowanie typów skóry, aby wybrać odpowiednią pielęgnację. Niewłaściwa pielęgnacja, taka jak niewystarczająca wilgotność lub zbyt mocne oczyszczanie, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Aby wybrać zabieg, który sprawi, że Twoja skóra będzie dobrze zbilansowana, musisz wziąć pod uwagę jej cechy.

Rodzaj skóry można określić wizualnie, po kolorze, wielkości porów, połysku, a także analizując ilość sebum na twarzy.

Z wyglądu

Cera normalna charakteryzuje się:

 • brak lub minimalna liczba wad;
 • dobre krążenie krwi;
 • niewidoczne pory;
 • skóra wygląda aksamitnie, gładko, elastycznie;
 • brak skłonności do zaczerwienień i zwiększona wrażliwość;
 • wraz z wiekiem skóra staje się bardziej sucha.
Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot
Charakterystyka typów skóry w kosmetologii

Sucha skóra wygląda na matową i szorstką. Przy umiarkowanej suchości wydaje się nieco ciaśniejszy i mniej elastyczny. Bez odpowiedniej pielęgnacji umiarkowanie sucha skóra zaczyna łuszczyć się, staje się szorstka, mogą pojawić się plamy, swędzenie i zaczerwienienia.

Przy bardzo suchej skórze bariera ochronna nie działa, więc zwiększa się ryzyko infekcji. Silnie sucha skóra, szczególnie na dłoniach, stopach, łokciach tworzy pęknięcia i zrogowacenia. Powierzchnia wygląda na szorstką i szorstką, często występującą u osób starszych, z poważnym odwodnieniem.

Tłustą skórę charakteryzuje charakterystyczny blask, duże pory. Skóra jest gęstsza, ale naczynia krwionośne mogą być niewidoczne, chociaż mogą być zaczerwienione i zaognione. Ten rodzaj skóry charakteryzuje się powstawaniem zaskórników, trądziku nie tylko na twarzy, ale także na innych częściach ciała: plecach, klatce piersiowej, ramionach.

Wrażliwa skóra jest często identyfikowana przez zaczerwienienie, łuszczenie się i wysypkę. Substancje drażniące powodują swędzenie, pieczenie lub mrowienie, a nawet obrzęk.

Z serwetką

Typy skóry w kosmetologii można wyróżnić metodą oceny ilości tłuszczu na chusteczce chłonnej. Ta metoda pomaga odróżnić skórę tłustą od suchej, a czasem mieszanej na podstawie ilości sebum. Aby to zrobić, osusz twarz chłonną chusteczką.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Jeśli na powierzchni pozostało niewiele tłustych plam lub nie ma ich wcale, skóra jest sucha. Jeśli na czole, nosie i brodzie pozostaną plamy, oznacza to, że skóra jest normalna lub mieszana. Jeśli tłuszcz jest rozprowadzony na wszystkich powierzchniach serwetki, skóra jest tłusta.

Odpowiednia pielęgnacja dla Twojego typu skóry

Określenie rodzaju skóry pomaga wybrać odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry. W przypadku każdego rodzaju skóry zabieg obejmuje kilka zabiegów, takich jak oczyszczanie, nawilżanie, odżywianie i ochrona przed promieniowaniem UV. W zależności od cech skóry produkty na każdym etapie różnią się składem.

Jak wybrać krem

Przy wyborze kremu warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • Opakowanie... Lepiej jest wybrać krem ​​pakowany w tubki lub pojemniki z pompką, które mają mniejszy dostęp powietrza. W takich opakowaniach tlen nie styka się z produktem, a działanie składników utrzymuje się dłużej.
 • Zdrowe składniki... Badając skład kremu, możesz zwrócić uwagę na to, jakie składniki aktywne zawiera. Udowodniono, że witamina C jest skuteczna, a witamina E i alantoina są również korzystne. Ich zawartość powinna wynosić co najmniej 1%, dla witaminy C - 3%.
 • Sprawdź, czy produkt jest odpowiedni dla Twojego rodzaju skóry.

Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fotSkładniki aktywne, które łagodzą, nawilżają i naprawiają skórę po ekspozycji na promienie UV, będą równie skuteczne w przypadku skóry tłustej i suchej. Ale przy wrażliwej skórze należy bardziej uważać na środki złuszczające, takie jak kwas glikolowy.

W kremie na dzień nie powinno się znaleźć składników złuszczających. Istnieją pewne składniki, których najlepiej unikać, jeśli masz tłustą, problematyczną skórę.

Przykładami tego są olej kokosowy, olej z pestek winogron i alkohol oleinowy:

 • Cena produktu. Dobry krem ​​nie musi być drogi, są marki wysokiej jakości i niedrogie. Jednak niskim kosztem produktu nie należy spodziewać się dużej zawartości w nim substancji aktywnych.
 • Użyj sond. Nawet bardzo dobry produkt może wywołać reakcję na skórze, lepiej przed zakupem użyć testera i wykluczyć reakcję alergiczną.

Pielęgnacja skóry tłustej

Głównym problemem przy wychodzeniu jest nadmierne wydzielanie tłuszczu... Codzienna eksfoliacja enzymatyczna pomoże odnowić komórki i usunąć nadmiar tłuszczu. Ale produkt powinien być wystarczająco miękki, bez ostrych substancji ściernych, które uszkadzają skórę właściwą. Delikatne złuszczanie poprawi strukturę i koloryt skóry.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Po zapaleniu na skórze tłustej często utrzymuje się pigmentacja. W celu usunięcia ciemnych miejsc zaleca się złuszczanie. Jeśli występuje dużo zapalenia, pomocne będą leki zawierające składniki przeciwbakteryjne.

Podczas pielęgnacji należy unikać takich składników, jak olej mineralny, wazelina i alkohole. Produkty oznaczone jako „nie zatyka porów” nie zatykają porów i dobrze sprawdzają się w przypadku skóry tłustej. Zalecamy stosowanie bezolejowych środków nawilżających, chemicznych peelingów i maseczek z glinki.

Nie należy myć twarzy zbyt często, sucha skóra uwalnia jeszcze więcej sebum, aby to zrekompensować. Dobrze działają takie składniki jak kwas glikolowy czy kwas salicylowy. Do wykonania zabiegu najlepiej stosować produkty bezolejowe, serum antyoksydacyjne oraz codzienne filtry przeciwsłoneczne.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Procedura / środek zaradczyOpis
Żel oczyszczający (rano, wieczorem)Żel lub pianka oczyszczająca bez siarczanów; produkty, które zmniejszają przetłuszczanie się, ale nie wysuszają skóry dużą ilością detergentów.
Tonik (rano, wieczorem)Bezalkoholowy, zawiera takie składniki, jak kwas pirolidonokarboksylowy (Na-PCA) - nawilżający, zatrzymujący wodę na skórze, olejek geraniowy, oczar wirginijski - środek ściągający, który nie wysycha jak alkohole.
Serum z AHA / BHA (rano)Serum z alfa lub beta-hydroksykwasami zmniejsza widoczność dużych porów, rozjaśnia plamy starcze. Składniki takie jak kwas salicylowy i olejek z drzewa herbacianego dobrze działają na predyspozycje do trądziku.
Bezolejowy krem ​​nawilżający (rano, wieczorem)Bezolejowy krem ​​z dodatkiem Na-PCA i gliceryny pomoże zatrzymać wilgoć. Odwodniona tłusta skóra wydziela jeszcze więcej tłustych wydzielin.
Krem do opalania z tlenkiem cynku (rano)Tlenek cynku nie tylko chroni przed promieniowaniem UV, ale także matuje skórę. Cynk jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym, który pomaga w wypryskach. Możesz również użyć proszku mineralnego jako ochrony przeciwsłonecznej.
Serum Retinol (na noc)Retinol zmniejsza rozmiar porów przy ciągłym stosowaniu.
Maska glinkowa (raz w tygodniu)Maskę należy zdjąć nie czekając, aż zbyt mocno wyschnie, w przeciwnym razie skóra może wyschnąć.
Olejek do twarzy (sporadycznie)W ekstremalnie suchych warunkach, na przykład w samolocie, na krem ​​należy nałożyć niewielką ilość olejku, aby zapobiec wysuszeniu.

Pielęgnacja suchej skóry

Sucha skóra stale traci wilgoć z powodu uszkodzonej bariery, a czynniki drażniące łatwo wnikają do środka. Dlatego podstawą pielęgnacji skóry suchej jest stałe nawilżenie.

Zaleca się również monitorowanie odwodnienia organizmu, w tym celu należy pić dużo wody, wykluczać alkohol i kofeinę. Należy również sprawdzić wilgotność w pomieszczeniu i, jeśli to konieczne, użyć nawilżacza.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Sucha skóra charakteryzuje się łuszczeniem. Martwe komórki zakłócają naturalną odnowę skóry, a także blokują składniki odżywcze kremu i serum. Dlatego przed głównymi zabiegami zaleca się stosowanie peelingów i delikatnego złuszczania, które delikatnie odnawiają powierzchnię bez usuwania naturalnych olejków.

Do nawilżania najlepiej stosować produkty z hialuronianem sodu, gliceryną, wodorostami, które dobrze zatrzymują wodę. Emolienty (skwalan i olej kameliowy) pomagają wygładzić i utrzymać skórę równomiernie i skutecznie.

Aby zachować suchość skóry, zaleca się codzienne stosowanie środków nawilżających, łagodniejszych mydeł oraz unikanie produktów zawierających olejki cytrusowe i dużo substancji zapachowych. Podczas mycia lepiej jest użyć ciepłej wody, wysycha mniej gorąca.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Jeśli skóra jest odwodniona, należy stosować produkty na bazie wody, ponieważ produkty na bazie oleju mogą pogorszyć stan skóry.

Opieka obejmuje kilka etapów:

Procedura / środek zaradczyOpis
Mleczko oczyszczające (rano, wieczorem)Bardzo łagodny, niepianowy balsam myjący.
Tonik (rano, wieczorem)Tonik zrównoważy poziom pH, przywróci nawilżenie i ochroni przed wpływami środowiska.
Serum przeciwutleniające (rano)Silne serum antyoksydacyjne z witaminami E, A i C w ciągu dnia, zapobiegające rozpadowi kolagenu. Pamiętaj, aby używać kremu z SPF.
Krem nawilżający z SPF (rano)Składniki nawilżające pomagają skórze zachować wilgoć, jednocześnie chroniąc ją przed promieniami UVA / UVB.
Serum Retinol (na noc)Zaleca się stosować 5 razy w tygodniu. Serum zawiera składniki o mniejszej wielkości molekularnej, które lepiej wnikają w skórę.
Krem pod oczy (na noc)Krem lub serum z peptydami zwiększa aktywność kolagenu.
Nawilżający (na noc)Musi zawierać olej z nasion dzikiej róży, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, fosfolipidy, olej żurawinowy, olej ze słodkich migdałów i olej jojoba. Te składniki naśladują naturalne lipidy w skórze i lepiej przywracają barierę wodną.

W przypadku bardzo suchej skóry zamiast kremu można zastosować odżywczy olejek.

Peeling z chemicznymi środkami złuszczającymiDobrze rozpuszcza martwe komórki i nie uszkadza skóry.

Pielęgnacja skóry mieszanej

W przypadku skóry mieszanej część twarzy jest bardziej sucha, dlatego zaleca się wybranie środka nawilżającego, który dostatecznie odżywi suche obszary skóry; do tego dobrze nadają się produkty o konsystencji żelu. Peelingi polecane są również do miejsc suchych.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Procedury codziennej pielęgnacji:

Procedura / środek zaradczyOpis
Żel myjący (rano, wieczorem)Jeśli podczas stosowania żelu Twoja skóra zacznie wysychać, możesz zastąpić produkt balsamem oczyszczającym.
Tonik (rano, wieczorem)Tonik równoważący z oczarem wirginijskim.
Serum z AHA / BHA (rano)Alfa i beta hydroksykwasy zmniejszają pory i rozjaśniają matową skórę. Jeśli masz skłonność do trądziku, zaleca się stosowanie produktów zawierających kwas salicylowy i olejek z drzewa herbacianego.
Lekki krem ​​nawilżający (rano / wieczorem)Krem zawierający kwas hialuronowy do nawilżania.
Krem do opalania z tlenkiem cynku (rano)Podobnie jak w przypadku skóry tłustej, filtry przeciwsłoneczne z tlenkiem cynku zapewniają matowe wykończenie.
Serum z retinolem (na noc).Retinol jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery, również polecany przez kosmetologów przy cerze mieszanej
Olejek do twarzy (na noc)Najlepiej stosować na noc, aby uniknąć tłustych efektów w ciągu dnia.

Pielęgnacja wrażliwej skóry

Typy skóry w kosmetologii to narzędzie, które pomaga w doborze produktów nawet w trudnych przypadkach, takich jak skóra wrażliwa. Jeśli jesteś wrażliwy, powinieneś określić, co powoduje podrażnienie.

W tym celu zaleca się wypróbowanie tylko jednego nowego produktu na raz. Nowe produkty można również przetestować na niewielkich obszarach skóry, po wewnętrznej stronie przedramienia, gdzie skóra jest cienka, ale nie tak wrażliwa jak na twarzy. Możesz również przetestować produkt na skórze za uchem.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Zaleca się chronić wrażliwą skórę przed utwardzaniem promieniami UV nawet przy pochmurnej pogodzie oraz unikać bezpośredniego nasłonecznienia między 11:00 a 15:00.

Produkty dla skóry wrażliwej są zwykle oznakowane w specjalny sposób, co wskazuje, że nie powoduje podrażnień i nadwrażliwości, nie zawiera substancji, które najczęściej powodują zaczerwienienia.

Jak na przykład:

 • parabeny;
 • niektóre smaki;
 • oleje mineralne;
 • środki powierzchniowo czynne zawierające siarczany;
 • mocznik;
 • ftalany.

Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot

Składniki aktywne, które wręcz przeciwnie, pomagają skórze zmniejszając jej wrażliwość:

 • Dekspantenol, pochodna witaminy B5, ogranicza przeznaskórkową utratę wilgoci, przyspiesza gojenie i odnowę komórek skóry.
 • Gliceryna i glukogliceryna dobrze nawilżają, dzięki temu, że dobrze zatrzymują wodę, poprawiają funkcje ochronne skóry.
 • Bufor cytrynianowy pH5 utrzymuje poziom pH w wymaganym zakresie, przywraca to aktywność enzymów skóry, dzięki czemu zwiększa się jego odporność na działanie drażniących.
 • Koenzym Q10 - przeciwutleniacz, chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami, pomaga komórkom przywrócić energię.
 • Witamina B7 (biotyna) - wzmacnia skórę, aktywuje syntezę tłuszczów w komórkach.
 • Ceramid-3, substancja podobna do naturalnego ceramidu znajdującego się w komórkach. Substancja zapobiega utracie wody, neutralizuje czynniki drażniące. Przy jego braku skóra wygląda na suchą i podrażnioną.

Zabiegi na skórę wrażliwą:

Procedura / środek zaradczyOpis
Mleczko oczyszczające (rano, wieczorem)Zalecany jest balsam oczyszczający bez siarczanów.
Tonik (rano, wieczorem)Tonik nie powinien zawierać alkoholu i może zawierać takie składniki, jak ekstrakt z białej herbaty, zielona herbata, rumianek i bisabolol. Składniki te działają łagodząco i przeciwzapalnie. Beta-glukan pomaga w utrzymaniu odporności skóry, z czasem zmniejsza jej wrażliwość.Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot
Bezzapachowy krem ​​nawilżający (rano, wieczorem).Krem nie powinien zawierać syntetycznych zapachów, alkoholi, barwników.
Krem przeciwsłoneczny z tlenkiem cynku SPF (rano)Kremy z tlenkiem cynku są najmniej drażniące dla wrażliwej skóry. Kremy z dwutlenkiem tytanu działają również dobrze w przypadku skóry wrażliwej, ale nie są tak kompatybilne ze średnimi i ciemniejszymi odcieniami skóry, ponieważ pozostawiają biały odcień.
Żelowa maska ​​nawilżająca (na wieczór)Żelowa konsystencja działa chłodząco i kojąco na stan zapalny skóry.
Serum złuszczające (2 razy w tygodniu)Jeśli kwas glikolowy jest zbyt agresywny dla danego typu skóry, kosmetyczki zalecają użycie serum z kwasem mlekowym.

Pielęgnacja skóry normalnej

Normalna pielęgnacja skóry powinna obejmować kilka procedur:

Procedura / środek zaradczyOpis
Środek czyszczący (rano, wieczorem)Produkt bezsiarczanowy z delikatną pianką, która pomaga usunąć brud.
Tonik (rano, wieczorem)Zaleca się unikanie składników, takich jak denaturat, etanol i alkohol izopropylowy.
Krem nawilżający z SPF (rano)Lekki krem ​​nawilżający o SPF co najmniej 30 chroni przed słońcem i nawilża bez zatykania porów, może zawierać dimetikon, pantenol i hialuronian sodu.
Serum przeciwutleniające (na noc)Serum ze składnikami rozjaśniającymi takimi jak witamina C i ekstrakt z alg oraz naturalnymi składnikami regenerującymi (rozmaryn i mięta pieprzowa).Rodzaje skóry w kosmetologii. Klasyfikacja, kryteria określania, fot
Krem nawilżający bez SPF (wieczorem)Jedzenie podczas snu.
Kwas glikolowy (alfa-hydroksykwas)Utrzymując równowagę skóry, wielkość cząsteczki kwasu pozwala jej wniknąć głębiej w skórę, pomaga rozpuszczać powierzchowne suche komórki naskórka, sprawiając, że skóra jest bardziej matowa, równa i gładsza.

Do pielęgnacji skóry normalnej kosmetolodzy zalecają utrzymanie istniejącej równowagi nawilżenia i wydzielania gruczołów łojowych.... Stosowanie zasad pielęgnacji dla różnych typów skóry pomaga rozwiązać szereg problemów: usunąć nadmierną suchość, zrównoważyć cerę tłustą i mieszaną, utrzymać równowagę skóry zdrowej.

Film o typach skóry

Typ skóry. Jak wybrać kosmetyki:

Oceń artykuł
Kosmetologia i chirurgia plastyczna dla kobiet. Korekta wyglądu. Sposoby, metody, zabiegi poprawiające sylwetkę i twarz
Dodaj komentarz

Twarz

Nogi

Włosy