Lifting chirurgiczny. Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji

Modernizację można wykonać na wiele sposobów. Przy niewielkich zmianach skórnych związanych z wiekiem można stosować kosmetyki (kremy z efektem liftingu), jeśli zmarszczki są bardziej wyraziste, wówczas zalecane są metody sprzętowe (zabiegi laserowe) lub zastrzyki kosmetyczne z wypełniaczami.

Ale gdy występują głębokie fałdy skóry, zaleca się interwencję chirurgiczną w celu ich pomyślnej eliminacji. W zależności od wybranej metody, czasu trwania efektu i zmiany ceny.

Wskazania do operacji liftingu

Lifting operacyjny stosuje się tylko wtedy, gdy inne metody przywracania napięcia owalu twarzy nie przynoszą efektu. Ta metoda jest bardziej niebezpieczna i wymaga wysoko wykwalifikowanego specjalisty.

Interwencja chirurgiczna na twarzy jest dozwolona, ​​jeśli występują następujące wskazania:

 • głębokie fałdy skóry na twarzy i szyi;
 • wyraźne zmarszczki w okolicy nosowo-wargowej;
 • opadanie górnych powiek lub „worki” pod oczami;
 • podwójny podbródek z powodu utraty elastyczności naskórka;
 • opadanie brwi i kącików oczu lub ust;
 • zwiększona wiotkość naskórka;
 • obwisłe policzki (jak u buldoga).

Lifting chirurgiczny. Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji

Operację można wykonać zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Przed wyznaczeniem interwencji chirurgicznej nie ma wystarczających wskazań i życzeń klienta. Specjalista musi wykluczyć obecność przeciwwskazań.

Przeciwwskazania

Lifting operacyjny (cena jest omawiana ze specjalistą zaraz po wyeliminowaniu przeciwwskazań) jest zabiegiem niebezpiecznym, dlatego przeprowadza się go tylko przy braku następujących patologii.

Zwój:

 • choroby układu hormonalnego (cukrzyca, dysfunkcja tarczycy);
 • choroby przewlekłe w ostrej fazie;
 • patologie zakaźne, w tym dermatologiczne;
 • wskaźnik podwyższonego lub obniżonego ciśnienia (a także przy regularnych skokach wartości);
 • naruszenie krzepnięcia krwi;
 • złośliwe lub łagodne formacje;
 • choroby układu sercowo-naczyniowego;
 • patologia wątroby i nerek;
 • skłonność do powstawania blizn po nacięciach;
 • naruszenie integralności skóry lub rozwój reakcji zapalnej w obszarze operacji;
 • odchylenia psychologiczne;
 • okres ciąży i laktacji.
Lifting chirurgiczny. Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji
Lifting chirurgiczny jest przeciwwskazany w okresie ciąży lub laktacji.

Operacja nie jest zalecana po 65 latach, ponieważ efekt operacji nie utrzymuje się długo z powodu pogorszenia stanu organizmu. A także do 20 roku życia chirurgiczne dokręcanie można wykonać tylko wtedy, gdy istnieją ścisłe wskazania. Jeśli przeciwwskazania zostaną zignorowane, operacja może prowadzić do zaostrzenia chorób i spowodować rozwój powikłań.

Nie przegap najpopularniejszego artykułu w kolumnie: Kaniula - co to jest, jak jest używana w kosmetyce i medycynie.

Odmiany

Lifting operacyjny można wykonać 2 metodami (lifting SMAS lub lifting podskórny), które różnią się urazem tkanki, czasem rekonwalescencji oraz czasem trwania efektu.

Krótki opis metod:

Lifting chirurgiczny. Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji

Nazwa metodyCharakterystyka interwencji
Podnoszenie SMASPodczas operacji napinane są nie tylko górne warstwy skóry, ale również tkanka mięśniowa. Po nacięciu lekarz naprawia warstwy mięśniowe w specjalnych strefach i prostuje skórę. W razie potrzeby nadmiar tkanki usuwa się. Technika ta pozwala obniżyć wiek średnio o 10 lat, który już nigdy nie wróci (czyli pacjent zawsze będzie wyglądał 10 lat młodziej). Czas trwania operacji wynosi od 3 do 4 godzin.

Lifting SMAS może być wykonywany metodą klasyczną (poprzez nacięcia w określonych obszarach skóry) lub endoskopową (operacja wykonywana jest poprzez niewielkie nakłucia w skórze). Każda metoda ma swoje wady i zalety.

Lifting podskórnyPodczas operacji wykonuje się tylko 2 nacięcia w okolicy ucha. W wyniku manipulacji nie ma to wpływu na warstwę tłuszczu i mięśni. W rezultacie czas trwania operacji skraca się do 1,5 godziny, a okres zachowania efektu jest również skrócony.

Rodzaj interwencji chirurgicznej określa specjalista po badaniu.

Zalety i wady metod

Lifting operacyjny (cena uzależniona od wybranej metody rekonstrukcji owalu twarzy) ma zarówno zalety, jak i wady w porównaniu z innymi metodami.

Lifting chirurgiczny. Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji

Charakterystyka porównawczaPodnoszenie SMASLifting podskórnyInne metody (niechirurgiczne)
WydajnośćSkuteczność nawet przy głębokich zmarszczkach powyżej 90%Wygładza się zarówno głębokie, jak i drobne zmarszczki ze skutecznością 85%Eliminowane są głównie drobne zmarszczki, głębokie ulegają redukcji.
Czas trwania efektuNawet przy późniejszym starzeniu klientka będzie wyglądać 10 lat młodziej.Po 5-7 latach pojawiają się zmarszczki.Efekt przeciwstarzeniowy utrzymuje się średnio do 3 lat.
ZranienieWysoki. Uszkodzone włókna mięśniowe i nerwowe.Średni. Górne warstwy naskórka są uszkodzone.Minimum. Skóra jest uszkodzona po wstrzyknięciu wypełniaczy lub może dojść do podrażnienia w wyniku ekspozycji sprzętu.
BólJest to odnotowane w okresie rekonwalescencji. Podczas operacji stosuje się znieczulenie ogólne, dzięki czemu sam zabieg jest bezbolesny.Niewielka bolesność w okresie rehabilitacji. Podczas operacji często stosuje się znieczulenie miejscowe.Minimum w trakcie zabiegu i podczas rekonwalescencji. Jeśli wymagane jest znieczulenie, stosuje się kremy i żele znieczulające.
Średni czas trwania proceduryOkoło 4 godzinOkoło 1,5 godzinyMoże to zająć od 20 do 40 minut.
Okres przygotowawczyDługoterminowe, pełne badanie klienta jest wymagane, aby wykluczyć wiele przeciwwskazań.Prawie nie istnieje. Lista przeciwwskazań jest minimalna.
Czas trwania okresu rekonwalescencjiW zależności od osoby powrót do zdrowia może zająć około 45 dni.Średnio proces odzyskiwania trwa 20-30 dni.7 do 14 dni.
Prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznychObecność małych blizn. Możliwe jest uszkodzenie nerwów i infekcja.Blizny po nacięciach są niewidoczne. Mała szansa na infekcję.Blizny są całkowicie nieobecne. Praktycznie nie ma szans na infekcję.
WiekCzęściej używany po 40 latach.Najbardziej skuteczny od 30 do 40 latUżywany do 35 roku życia.
KosztCena wysoka, ale to się opłaca, bo efekt utrzymuje się bardzo długo.Średni koszt operacji.Koszt nie jest wysoki, ale potrzeba kilku sesji.

Nasilenie zalet i wad metod zależy od kwalifikacji specjalistów i przestrzegania zasad w okresie rekonwalescencji.

Wykonywanie podnoszenia SMAS

Lifting liftingujący metodą SMAS to złożony zabieg chirurgiczny. Przy wyborze tej metody odmładzania ważną rolę odgrywa właściwy dobór kliniki i specjalisty (z dużym doświadczeniem i kwalifikacjami). Im wyższa ocena placówki medycznej i renoma lekarza, tym wyższa cena za usługę.

Przygotowanie do zabiegu i etapy

Lifting SMAS wykonywany jest dopiero po całkowitym zbadaniu klienta (od analizy moczu po elektrokardiogram) w celu wykluczenia jakichkolwiek przeciwwskazań.

W przypadku ich nieobecności i uznania konieczności interwencji chirurgicznej lekarz omawia zasady przygotowania do operacji:

 • alkohol i nikotyna są zabronione 2 tygodnie przed operacją. Substancje te wpływają na krzepnięcie krwi i mogą powodować rozwój działań niepożądanych;
  Lifting chirurgiczny. Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji
 • przez 14 dni konieczne jest anulowanie przyjmowania leków hormonalnych, w tym środków antykoncepcyjnych;
 • wszelkie leki są anulowane po 10 dniach, zwłaszcza leki wpływające na krzepnięcie krwi;
 • dla kobiet zaleca się wybór terminu operacji po menstruacji;
 • przyjmowanie pokarmu jest dozwolone nie później niż 8 godzin przed operacją (ze względu na znieczulenie może powodować odruch wymiotny);
 • Zabrania się używania jakichkolwiek kosmetyków w dniu operacji.

Średnio przygotowanie do zabiegu trwa do 2 miesięcy.

Interwencja chirurgiczna Lifting SMAS (metodą klasyczną) wykonuje się w następujących etapach:

 1. Pacjent umieszcza się na stole operacyjnym.
 2. Specjalna kompozycja oczyszcza skórę z zanieczyszczeń.
 3. Klient usypia się w znieczuleniu ogólnym.
 4. Obszar nacięcia jest traktowany środkiem dezynfekującym.
 5. Lekarz zaznaczy twarz (przyszłe miejsca nacięcia). Nacięcia mogą znajdować się wzdłuż linii włosów, wokół uszu, skroni lub brody.
 6. Robione są cięcia. Następnie chirurg naciąga i napina tkankę mięśniową i skórną. Nadwyżka jest usuwana. W przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej wykonuje się liposukcję.
  Lifting chirurgiczny. Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji
 7. Po zakończeniu lekarz zakłada szwy, a następnie na twarz nakłada się specjalny bandaż.

Przez okres manipulacji stan klienta monitoruje anestezjolog i pielęgniarka, urządzenia rejestrują pracę serca. Pozwala to szybko reagować na rozwój nieprzewidzianych sytuacji.

Endoskopowy lifting SMAS ma następujące różnice:

 • dozwolone jest stosowanie znieczulenia miejscowego;
 • nacięcia zastępuje się nakłuciami do wprowadzenia endoskopu;
 • bez szwów.

W klasycznej wersji interwencji chirurgicznej czas trwania operacji wynosi 2-3 godziny, przy endoskopowej - do 4 godzin.

Rehabilitacja przez dni, tygodnie

Cechy okresu rehabilitacji omawia lekarz przed operacją.

Proces odbudowy tkanek i skuteczność zabiegu zależą od przestrzegania zasad:

 • na czas pobytu stacjonarnego (trwa od 4 do 14 dni, w zależności od sposobu wykonania i rozwoju powikłań) leczenie szwów wykonuje personel medyczny. Pacjent w tym okresie powinien tylko odpoczywać;
 • szwy są zdejmowane przez lekarza 4-7 dni po operacji. Opuchlizna i krwiaki znikają w ciągu 20 dni;
 • w okresie rekonwalescencji (średnio trwa 45-60 dni) nie wolno pić alkoholu;
 • po wypisie należy terminowo udać się do kliniki w celu obróbki szwów i zmiany opatrunków. Zabrania się samodzielnego wykonywania zabiegów;
 • zabronione jest opalanie się, odwiedzanie solarium i saun bez zgody lekarza;
  Lifting chirurgiczny. Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji
 • po zdjęciu opatrunków nie można namoczyć skórki na szwach;
 • nie używaj kosmetyków dekoracyjnych i pielęgnacyjnych bez zgody specjalisty;
 • nie czesać szwów, podczas procesu regeneracji mogą powodować silne swędzenie;
 • podczas mycia stosować oczyszczający środek antyseptyczny zatwierdzony przez lekarza. Upewnij się, że szwy się nie męczą;
 • przez 60 dni podczas snu głowa powinna znajdować się w stanie podwyższonym. Zabrania się również przebywania w pozycji z pochyloną głową przez długi czas;
 • nie wolno farbować włosów do 3 miesięcy po operacji;
 • unikaj wysiłku fizycznego i sportu przez 2 miesiące, a peeling i inne manipulacje na twarzy są zabronione.

Dopóki tkanki nie zostaną całkowicie przywrócone, specjaliści nie zalecają krótkich fryzur. Włosy pozwalają ukryć niezagojone szwy, a dodatkowo chronią przed działaniem promieni słonecznych.

Jak długo trwa rekonwalescencja, możliwe komplikacje

Okres naprawy tkanek może trwać do 2-3 miesięcy (w zależności od wieku i indywidualnych cech organizmu).

Jeśli zasady zostaną naruszone w okresie rekonwalescencji lub z powodu niskich kwalifikacji chirurga, mogą wystąpić następujące komplikacje:

 • martwica tkanek (prawdopodobnie z powodu upośledzenia krążenia krwi lub ciężkiego rozrzedzenia tkanek;
 • zapalenie i ropienie szwów. Rozwija się z powodu penetracji infekcji lub podrażnienia szwu przez stały kontakt z włosami;
 • powstawanie wyraźnych blizn (niewłaściwa pielęgnacja lub naruszenie techniki szycia przez lekarza;
 • zwiększona pigmentacja;
 • asymetria, częściowa utrata wrażliwości lub zmiana owalu twarzy (uszkodzenie nerwów podczas operacji);
 • wypadanie włosów w miejscu szycia.

Lifting chirurgiczny. Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji

Jeśli wykryta zostanie negatywna reakcja, należy jak najszybciej skontaktować się z kliniką w celu usunięcia wad. Jeśli powikłania powstały z winy chirurga, nie zaleca się ponownego zgłaszania się do tej samej kliniki w celu ich skorygowania.

Przeprowadzanie liftingu podskórnego

Lifting operacyjny (cena liftingu podskórnego jest znacznie niższa niż klasycznej metody liftingu SMAS) przy użyciu tej metody wyróżnia się mniejszym urazem, mniejszym czasem operacji i okresem rekonwalescencji.

Przygotowanie do zabiegu i etapy

Przygotowanie do zabiegu jest takie samo jak do liftingu SMAS. W klinikach wysokiego poziomu badanie jest wliczone w koszt zabiegu i odbywa się w samej placówce. W tym celu pacjent musi udać się na operację 2 dni wcześniej przed planowanym zabiegiem.

Ankiety obejmują:

 • dostarczanie analiz kału i moczu;
 • ogólne i biochemiczne badania krwi, w tym poziom cukru;
 • elektrokardiogram;
 • badanie wątroby i nerek;
 • testy na kiłę, HIV i onkologię;
 • fluorografia (jeśli nie ma).

Przy zdawaniu egzaminu poza gabinetem należy mieć na uwadze, że nadają się one do 7 dni.

Operacja z wykorzystaniem liftingu podskórnego wykonywana jest w następujących etapach:

 1. Klient przyjmuje pozycję leżącą na stole operacyjnym.
 2. Skóra jest czyszczona specjalną kompozycją, a następnie dezynfekowana.
 3. Miejsca nacięć skóry zaznaczono specjalnym markerem. Od okolicy skroni do małżowiny usznej (możliwe jest również nacięcie za uchem).
  Lifting chirurgiczny. Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji
 4. Po rozpoczęciu znieczulenia wykonuje się operację.
 5. W miejscu docelowym wykonuje się nacięcia, a naskórek jest lekko rozciągnięty. Zakładane są szwy, które po bliznach można usunąć laserem (w razie potrzeby).
 6. Aby zapobiec penetracji infekcji, szwy są zamykane taśmą chirurgiczną.

W trakcie operacji stan pacjenta monitoruje pielęgniarka anestezjolog. W razie potrzeby używa się sprzętu do sygnalizowania pracy serca.

Nie przegap najpopularniejszego artykułu w kolumnie: Jak i dlaczego usuwa się żebra - skuteczność, zdjęcia przed i po zabiegu.

Rehabilitacja przez dni, tygodnie

Okres rehabilitacji rozpoczyna się bezpośrednio po przeniesieniu pacjenta z sali operacyjnej na oddział.

Podczas odzyskiwania należy przestrzegać następujących zasad:

 • Nie usuwaj taśmy chirurgicznej ani nie przerabiaj samodzielnie szwów podczas pobytu w szpitalu. Robi to personel medyczny;
 • mniej rąk dotykających szwów. W przeciwnym razie możesz dostać infekcję;
 • nie czesać blizn, nawet po regeneracji skóry;
 • nie usuwaj skórki, muszą same spaść;
 • dezynfekuj szwy co najmniej 5 razy w ciągu pierwszych 3 dni. Ponadto wystarczy rano i wieczorem do odbudowy naskórka. Lekarstwo jest przepisywane przez lekarza;
 • nie myć gorącą wodą przez 2-3 dni po operacji;
 • zabronione jest odwiedzanie łaźni, solarium i sauny do 2 miesięcy;
 • unikaj aktywności fizycznej i sportu do 1,5 miesiąca;
 • zabronione jest używanie kosmetyków do 2 miesięcy;
 • podczas prania używaj nieagresywnych produktów. Użyj miękkiego ręcznika lub serwetek, aby wytrzeć twarz;
 • jeśli widoczna blizna pozostaje w miejscu szwu, można ją usunąć po 2 miesiącach za pomocą lasera.

Lifting chirurgiczny. Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji

Napoje alkoholowe i nikotyna są dozwolone po odbudowie skóry (nie wcześniej niż 30 dni.

Jak długo trwa rekonwalescencja, możliwe komplikacje

Czas trwania procesu rekonwalescencji zależy od przestrzegania zasad przepisanych przez lekarza w okresie rehabilitacji oraz indywidualnych cech organizmu. Średnio czas trwania tego okresu wynosi 20-30 dni.

Czas powrotu do zdrowia można wydłużyć w wyniku wystąpienia następujących powikłań:

 • zapalenie szwów lub ich ropienie;
 • rozbieżność szwów (w niezwykle rzadkich przypadkach);
 • asymetria twarzy z nieprawidłowym napięciem naskórka;
 • tworzenie odstających szorstkich blizn;
 • martwica tkanek (w rzadkich przypadkach);
 • zaostrzenie przewlekłych patologii, jeśli zostaną zignorowane przed operacją.

Obrzęk tkanek i krwiaki są umiarkowanie wyrażone i znikają w ciągu 7-10 dni.

Alternatywne metody liftingu

Lifting operacyjny (cena, a także przeciwwskazania to jedyne czynniki ograniczające interwencję chirurgiczną) jest zalecany w skrajnych przypadkach, tylko jeśli nie ma efektu z innych metod.

Szybki przegląd metod alternatywnych:

 • mezoterapia. Aby wyeliminować zmarszczki, wykonuje się podskórne wstrzyknięcia kompozycji leczniczych, które aktywują produkcję kolagenu i elastyny, w wyniku czego w naturalny sposób przywraca się elastyczność skóry;
  Lifting chirurgiczny.Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji
 • głęboki peeling. Metoda polega na specjalnym urazie skóry (laser, kwasy lub ultradźwięki). W efekcie organizm aktywuje regenerację komórek, przyspieszając ich odnowę oraz poprawiając ukrwienie. Razem prowadzi to do odmłodzenia skóry;
 • narażenie na mikroprądy. Wyładowania elektryczne pomagają aktywować ukrwienie i poprawiają odżywienie tkanek, co pomaga wygładzić zmarszczki mimiczne;
 • kontur plastiku. Metoda jest podobna do mezoterapii. Podskórnie wstrzykuje się specjalne preparaty, które wypełniają puste przestrzenie pod skórą i wyrównują naskórek;
 • podnoszenie nici. Nici są wstrzykiwane podskórnie iw zależności od składu mogą zapobiegać wiotczeniu naskórka lub aktywować produkcję kolagenu z elastyną. Efekt zabiegu może utrzymywać się minimum 5 lat.

Zabiegi te nie wymagają specjalnego przygotowania, mają mniejszą listę przeciwwskazań oraz krótki okres rehabilitacji. A także ich koszt jest ponad 10 razy niższy.

Koszt operacji liftingu twarzy

Cena operacji zależy od regionu zamieszkania, oceny kliniki i kwalifikacji specjalisty. Dodatkowo cena może obejmować badanie i czas spędzony w poradni.

Minimalny koszt liftingu chirurgicznego w Rosji:

 • Podnoszenie SMAS w klasycznym wykonaniu od 400000 rubli;
 • Endoskopowe podnoszenie SMAS od 80000 rubli;
 • lifting podskórny od 50000 rubli.

Minimalne ceny metod niechirurgicznych (do porównania):

MetodyCena (w rublach)
MezoterapiaOd 2500
Głęboki peeling laseremOd 4000
Głęboki peeling z kwasamiOd 1000
Głęboki peeling z użyciem ultradźwiękówOd 2500
Narażenie na mikroprądyOd 1000
Kontur plastikowyOd 10 000
Podnoszenie niciOd 15 tys

Lifting chirurgiczny. Cena, jak wybrać lekarza, rodzaje operacji

Ważny. Przy wyborze tych zabiegów należy wziąć pod uwagę, że do osiągnięcia efektu wymagane są minimum 3 sesje. Lifting poprzez zabieg chirurgiczny pozwala skutecznie i na długo zlikwidować głębokie zmarszczki.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu (dzięki czemu jest bezbolesny) i wymaga wysoko wykwalifikowanego chirurga. Przed wykonaniem interwencji chirurgicznej ważne jest, aby całkowicie wykluczyć obecność przeciwwskazań. Dodatkowo charakterystyczną cechą operacji jest długi okres rekonwalescencji i wysoki koszt.

Autor: Kotlyachkova Svetlana

Projekt artykułu:Lozinsky Oleg

Filmy dotyczące liftingu chirurgicznego

Okrągły lifting twarzy. Chirurgia plastyczna:

Oceń artykuł
Kosmetologia i chirurgia plastyczna dla kobiet. Korekta wyglądu. Sposoby, metody, zabiegi poprawiające sylwetkę i twarz
Dodaj komentarz

 1. Ulyana Viktorovna

  Lifting to zbawienie dla kobiet, które chcą być jak najdłużej młode. Zrobiłem sobie lifting twarzy, zwróciłem się do Svetlany Yuryevna Pshonkina, zrobiliśmy Visage Lift, to jest kompletny lifting, podczas gdy nie widać żadnych szwów, nie było poważnych siniaków. Ale mój wygląd jest teraz doskonały.

  Odpowiedzieć

Twarz

Nogi

Włosy