Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Obecność pigmentacji na ciele, a zwłaszcza na twarzy, to złożone pojęcie. Pojawienie się patologii z naruszeniem zabarwienia poszczególnych obszarów. Aby leczyć nieprzyjemny problem, konieczne jest zidentyfikowanie przyczyny powstania. Tylko w ten sposób można uzyskać pożądany efekt.

Rodzaje plam starczych na twarzy

Za zabarwienie ludzkiej skóry odpowiadają niektóre pigmenty: melanina, bilirubina, hemoglobina itp. W przypadku zwiększenia lub zmniejszenia ich ilości pojawiają się podobne problemy.

Istnieje kilka odmian:

 1. Piegi... Najczęstszy rodzaj pigmentacji. Szczególnie podatne są na to osoby o jasnej karnacji. Pojawiają się po długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, w wyniku czego pigment jest nierównomiernie zbierany w różnych obszarach skóry. Pojawiają się na twarzy, szyi, klatce piersiowej, ramionach. Może być obficie mały do ​​brązowego. Z reguły w zimnych okresach znikają lub bledną. Wraz z wiekiem ich intensywność maleje.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem
 2. Nevi - plamy (znamiona), intensywnie ubarwione obszary o gładkich krawędziach. Przyczyną pojawienia się, podobnie jak w innych typach pigmentacji, jest nierównomierne rozmieszczenie komórek barwiących. Kolorystyka jest delikatna od beżu do brązu z ciemnymi tonami. Niepokój powinien być spowodowany rozwojem takich plam, istnieje możliwość zwyrodnienia w onkologii.
 3. Dyschromia podczas ciąży... Pigmentacja podczas ciąży pojawia się dość często. Intensywność koloru i lokalizacja są różne. Po porodzie takie plamy znikają. Ale są chwile, kiedy pozostają, a wtedy potrzebna jest pomoc kosmetologiczna.
 4. Ostuda - to duże plamy pigmentowe zlokalizowane na twarzy i występują głównie u młodych ludzi. Mają nierówne kontury, stopniowo łączą się, zamieniając się w jedną dużą plamę o mimowolnym kształcie. Zlokalizowane na szyi, uszach. Praktycznie nie sięgają do dekoltu. W świetle ultrafioletowym rozmiar wzrasta. Brak równowagi hormonalnej jest główną przyczyną takich plam.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem
 5. Bielactwo - plamy, których nie da się wyleczyć, ponieważ nie są w pełni rozpoznane. Rzadko spotykane. Osoby z albinizmem (inna nazwa bielactwa nabytego) nie mają lub częściowo mają komórki produkujące melaninę. Rezultatem są przebarwienia (bez pigmentu) plamy. W obecności takich miejsc przebywanie na słońcu nie jest zalecane, a często wręcz zabronione. Pod wpływem słońca mogą przekształcić się w onkologię.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Osobno wyróżnia się pigmentację związaną z wiekiem. Charakteryzuje się ciemnobrązowymi plamami o różnej wielkości. Pojawiają się przy nadmiernej ekspozycji na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe. Charakteryzują się tym, że nie zmieniają koloru pod wpływem jakichkolwiek czynników. Na przykład jak piegi o jakiejś porze roku.

Pigmentacja związana z wiekiem objawia się, gdy zmienia się równowaga hormonalna w wyniku wystąpienia menopauzy.

Przyczyną mogą być również przerwy w czynności wątroby. Przeznaczyć:

 1. Lentigo - pigmentacja charakterystyczna dla osób starszych. Najczęściej pojawiają się w miejscach narażonych na długotrwałe działanie promieni słonecznych, miejscami po oparzeniach słonecznych. Wraz z menopauzą nasila się soczewica.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem
 2. Keratoma - płytka o okrągłym kształcie, łuszcząca się struktura. Przeważnie szary z żółtawym odcieniem. Istnieje możliwość przejścia do edukacji onkologicznej. Zaleca się jego usunięcie.
 3. Plamka pigmentacyjna (starcze piegi), pojawiają się na ramionach, rękach.
 4. Powieki Xanthoma - plamy pojawiają się pod oczami lub w wewnętrznych kącikach.

Przyczyny pojawienia się pigmentacji

Pigmentacja na twarzy: przyczyny i leczenie (które zostaną omówione poniżej) ustala specjalista. Ich pojawienie się jest procesem zwiększonego pojawiania się pigmentu w skórze.

Obszary mogą być jasne, czerwonawe lub ciemne. Kształt jest równy lub nierówny. Są dziedziczne lub nabyte. W takich miejscach skóra staje się bardziej sucha, szorstka i podatna na zmarszczki.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Najczęstsze przyczyny pigmentacji:

 1. Dziedziczność. Odziedziczony może objawiać się nawet w młodym wieku.
 2. Brak witamin. Melanina jest również produkowana za pomocą witamin; przy ich niedoborze skóra jest bardziej podatna na zewnętrzne negatywne czynniki i pojawiają się brązowawe plamy.
 3. Główną przyczyną takich objawów jest światło ultrafioletowe.
 4. Okres ciąży, okres poporodowy - powstają pod wpływem zmian w równowadze hormonalnej kobiety.
 5. Zakłócona praca narządów wewnętrznych. Zazwyczaj wątroba, nerki, żołądek.
 6. Powstawanie plam w wyniku niewłaściwego usuwania trądziku.
 7. Ogólne zmiany w równowadze hormonalnej.
 8. Stany stresowe.
 9. Nieprawidłowo dobrane kosmetyki, których składniki mogą powodować objawy alergiczne.

Czy można trwale pozbyć się plam starczych?

Pigmentacja na twarzy: przyczyny i leczenie ustala się przy pomocy wykwalifikowanej pomocy, jeśli przyczyny są naprawdę poważne. Jeśli w wyniku działania czynników zewnętrznych pojawiają się plamy, zaleca się stosowanie powszechnie dostępnych maści, kremów lub olejków. Główny nacisk kładzie się na jakość specjalistycznych kosmetyków i indywidualne cechy skóry.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Oprócz produktów kosmetycznych oferowanych jest szereg zabiegów kosmetycznych w celu wyeliminowania tego problemu. Mają trwały efekt.

Obejmują one:

 • światłolecznictwo;
 • peeling chemiczny;
 • krioterapia;
 • peeling laserowy;
 • dermabrazja;
 • peeling ultradźwiękowy.

Stosowanie produktów rozjaśniających skórę

Plusy i minusy produktów rozjaśniających skórę

Każdy specjalistyczny produkt pielęgnacyjny ma pewne zalety i wady. Aby ocenić, trzeba je z czymś porównać. W takim przypadku porównanie zostanie przeprowadzone równolegle ze środkami domowymi i specjalistycznymi zabiegami. Główną cechą produktów wybielających jest ich skuteczność, a wynik nie jest od razu widoczny.

Pozytywne strony:

 1. W porównaniu do specjalistycznych zabiegów kremy są metodą łagodniejszą, nie powodują urazów głębokich warstw skóry.
 2. Praktyczny w użyciu, możesz go używać wszędzie.
 3. Całkowicie radzi sobie z pigmentacją, równolegle z pielęgnacją skóry.
 4. Niektóre składniki mogą dodatkowo wpływać na likwidację zmarszczek, usuwanie podrażnień.
 5. Dostępne a specjalistyczne zabiegi.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Wady stosowania tych produktów wybielających:

 1. Oczekiwany wynik za co najmniej tydzień.
 2. Przebieg użytkowania to około miesiąca.
 3. Niebezpieczeństwo niebezpiecznych składników w składzie. Niektóre toksyczne składniki mogą wywoływać reakcje alergiczne, a nawet powodować uszkodzenia.
 4. Domowe środki zaradcze są stosunkowo tańsze niż przemysłowe.

Produkty wybielające

Wszystkie przemysłowe kremy wybielające dzielą się na trzy grupy:

 1. Przyczyniają się do blokowania produkcji melaniny - ponieważ wpływają na melanocyty, ich funkcja jest zahamowana, a ponowne pojawienie się jest zablokowane.
 2. Z efektem rozświetlającym.
 3. Z podwójną funkcją: oświetlenie i przeszkoda.

Zabieg na pigmentację twarzy rozpoczyna się dopiero po ustaleniu przyczyn.

Wśród szerokiej gamy przemysłowych, specjalistycznych produktów wyróżnia się następujące popularne kremy:

 1. Krem firmy Vichy - Vichy Idealia PRO... Łączy wydajność i bezpieczeństwo (brak szkodliwych składników). Działanie ma na celu usunięcie ciemnych plam i produkcję komórek. W składzie znajdują się: kombucha, woda (termiczna), kwas (salicylowy), adenozyna. Odpowiedni dla skóry podrażnionej, wrażliwej, suchej.
 2. Evinal - działanie skierowane jest na wszelkiego rodzaju plamy. Dozwolone jest stosowanie pod preparaty przeciwsłoneczne. W składzie znajdują się: łożysko, pietruszka, olej kukurydziany, nagietek.
 3. Elure z Syneron Medical. Głównym składnikiem jest Melanozyme. Usuwa pigment z warstw skóry. Jest produkowany w 2 opakowaniach i zapewnia zastosowanie w 2 etapach: najpierw obrabiane są dotknięte obszary, a następnie cała twarz, w celu całkowitego zniszczenia melaniny.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem
 4. Achrom produkowany przez firmę Alen Mak-Bulgaria - jego działanie ma na celu usunięcie melaniny z komórek. Skuteczny na piegi. Niezalecany dla kobiet w ciąży i kobiet o wrażliwej skórze. Sugerowane skutki uboczne: powoduje wysuszenie, mogą wystąpić wysypki i zaczerwienienia. Nie stosować na trądzik, wykluczać stosowanie przez dzieci. Przed użyciem skonsultuj się ze specjalistyczną kosmetyczką.
 5. Klotrimazol - uniwersalny środek na eliminację przebarwień. Skuteczny w stanach zapalnych. Stosunkowo niedrogi koszt i wysoka efektywność użytkowania. Jest uważany za hipoalergiczny, ale możliwa jest indywidualna alergia na składniki leku. Nie zalecane dla kobiet w ciąży.
 6. Neotonowy blask - krem ​​o lekkiej konsystencji, szczególnie odpowiedni dla skóry wrażliwej. Latem może być stosowany profilaktycznie. Ma doskonałą ochronę przed słońcem. Z korzeniem lukrecji, kwasem glikolowym i salicylowym w składzie.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem
 7. Bielita Vitex aktywnie usuwa przebarwienia, jest w stanie wpływać nawet na ciemne plamy. Zawarte w składzie kwasy owocowe mają zdolność eliminacji złuszczonych komórek. Może być stosowany jako środek zapobiegawczy. W kompozycji nie ma szkodliwych składników.

Warunki korzystania

Ponieważ produkty są wyspecjalizowane, konieczne jest zapoznanie się z zasadami korzystania z takich kosmetyków:

 1. Przed użyciem, nawet jeśli lek zawiera tylko nieszkodliwe składniki, konieczne jest przetestowanie pod kątem reakcji alergicznych. Nałóż pewną ilość na wewnętrzną stronę dłoni i odstaw na kwadrans. Stosowanie jest dozwolone przy braku jakichkolwiek reakcji skórnych.
 2. Aplikację wykonujemy jesienią, zimą i wiosną, kiedy słońce jest mniej aktywne.
 3. Nałożyć cienką warstwą na oczyszczoną skórę.
 4. Zastosuj raz lub dwa razy, zgodnie z instrukcją.
 5. Dozwolone jest równoległe stosowanie domowych produktów wybielających.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem
 6. Ograniczyć ekspozycję na słońce i stosować dodatkowe wyposażenie ochronne.

Zasady selekcji

Przed zakupem należy dokładnie przestudiować proponowane opcje, zasięgnąć porady i zapoznać się ze składem kremu.

Zasady:

 1. Podstawową zasadą jest wybór zgodnie z osobistymi cechami skóry. Działanie składników ma na celu wybielanie, przy nieprawidłowym stosowaniu mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne.
 2. Weź pod uwagę wiek, rozmiar i stopień pigmentacji.

  Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem
  Wybierając metodę leczenia pigmentacji na twarzy, przyczyny jej wystąpienia (dziedziczność, choroby żołądkowo-jelitowe, nadmierne promieniowanie ultrafioletowe itp.)
 3. Zaleca się stosowanie kremów bez szkodliwych składników, głównie z dużą zawartością naturalnych, zmiękczających chemiczne.
 4. Jeśli obiecany jest szybki wynik, a kompozycja zawiera kwas kojowy lub hydrochinon, powinieneś powstrzymać się od zakupu. Te toksyczne substancje działają szybko i uszkadzają skórę.

Zabiegi kosmetyczne

Peeling laserowy

Przebarwienia na twarzy (przyczyny i leczenie ustala specjalista) można zlikwidować stosując kosmetyczny zabieg rozjaśniający - peeling laserowy.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Wykonywany jest w dwóch wariantach, w zależności od rodzaju lasera i jego działania:

 • Pierwsza działa na dwutlenek węgla - CO2 peeling laserowy jest głęboki. W pewnych warunkach może przecinać tkankę;
 • Erb - wiązka lasera przechodzi przez erb (pierwiastek chemiczny), oddziałuje na zrogowaciałe komórki, bez głębokiej penetracji. Skóra nie jest uszkodzona w wyniku narażenia.

Jest odnawianie powierzchni laserem na zimno i na gorąco - kolejny podział na odmiany:

 • Gdy jest zimno, komórki są usuwane warstwami bez podgrzewania dolnych warstw. Jako zwykły peeling;
 • Gdy jest gorący, oprócz swojej głównej funkcji, odmłodzenie następuje poprzez stymulację produkcji kolagenu. Ta metoda podgrzewa dolne warstwy.

Peeling ultradźwiękowy

Pigmentację twarzy za pomocą czyszczenia ultradźwiękowego przeprowadza się po ustaleniu przyczyny za pomocą specjalnego aparatu wytwarzającego fale o określonych częstotliwościach i są one bezpieczne. Zabieg polega na usunięciu wierzchnich warstw skóry. Drugi zabieg zalecany jest po 2 tygodniach.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Odbywa się w kilku etapach:

 1. Zabieg na skórę wodą (mineralną), która ma na celu oczyszczenie skóry.
 2. Zabieg aparatem, który pomaga otworzyć pory i je oczyszcza.

Peeling chemiczny

Powierzchowne oparzenia skóry przy użyciu kwasów: glikolowego, owocowego, trójchlorooctowego i salicylowego. W zależności od stopnia jego koncentracji rozróżnia się: powierzchowne lub głębokie.

Powierzchowny peeling

Na powierzchni stosuje się słabe stężenie kwasu owocowego. Zasada działania: usunięcie wierzchniej warstwy martwych komórek wraz z pigmentacją. Głównym plusem jest niewielki stopień kontuzji i bezbolesności. Występuje uczucie pieczenia iz biegiem czasu obserwuje się złuszczanie skóry.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Główną zasadą po zabiegu, aby uniknąć powstawania nowych plam, jest wykluczenie bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne.

Głęboki peeling

Peeling głęboki przeprowadza się przy użyciu kwasu trichlorooctowego lub salicylowego. Jest to metoda bardziej traumatyczna, ale pomaga skutecznie pozbyć się wyprysków, a nawet drobnych zmarszczek, wygładzić skórę, a także ujednolicić cerę.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Przed zabiegiem przeprowadza się badanie, dobór preparatu peelingującego, konieczność znieczulenia. Konieczny jest dobór odpowiedniego rodzaju peelingu i pielęgnacji po peelingu.

Dermabrazja

Dermabrazja to peeling mechaniczny, podczas którego następuje głębokie odnowienie skóry. Bardzo trudna, ale skuteczna procedura. Pomaga na zawsze pozbyć się wad. Istnieje kilka typów, w zależności od głębokości ekspozycji i używanego sprzętu. Zabieg przeprowadza się tylko wtedy, gdy nie ma stanu zapalnego.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Odbywa się w kilku etapach:

 • czyszczenie i podkreślanie niezbędnych obszarów markerem;
 • znieczulenie;
 • umieszczanie na pojemnikach z lodem;
 • za pomocą wybranej dyszy przeprowadza się szlifowanie;
 • zamrażanie specjalnym sprayem do usuwania obranych warstw;
 • nałożenie bandaża, aby zatrzymać krwawienie (do głębokiego szlifowania);
 • okres rekonwalescencji trwa do miesiąca.

Światłolecznictwo

Wspomaga niszczenie komórek o dużej zawartości pigmentu melaniny, wystawiając skórę na działanie promieni podczerwonych specjalna długość.Plamka, akceptując falę światła, nabiera jaśniejszego odcienia i wkrótce całkowicie znika. Metoda jest bezbolesna: plamy znikają bez uszkodzenia skóry. Ta metoda polega na pozbyciu się pigmentacji w kilku zabiegach.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Gradacja:

 • bierze się pod uwagę rodzaj skóry, głębokość zmiany. Okres leczenia, rodzaj promieniowania jest ustalony;
 • ustalenie braku przeciwwskazań;
 • podczas zabiegu na oczy zakłada się okulary, aby chronić je przed oparzeniami;
 • czyszczenie w toku;
 • nakładanie żelu znieczulającego i chłodzącego;
 • za pomocą aparatu przetwarzane są impulsy, melanina jest niszczona i oddzielana przez obieranie
 • zastosowanie łagodzącego zaczerwienienia w celu nawilżenia.

Krioterapia

Zasada metody polega na usuwaniu plam pod wpływem ciekłego azotu. W kontakcie z plamą komórki powierzchniowe ulegają zniszczeniu i jednocześnie następuje stymulacja uzupełnienia. Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laseremPonieważ skóra jest zraniona, przez pewien czas obserwuje się zaczerwienienie.

Wyróżnia się następujące etapy procedury:

 • obszary oczyszczające;
 • leczenie azotem, sprayem lub sztyftem (bawełna);
 • obszar jest nadmuchany, po kilku dniach zmniejsza się, następuje łuszczenie.

Wybielanie w salonach

Wybielanie odbywa się za pomocą peelingu mechanicznego, laserowego i chemicznego.

Metody medycyny tradycyjnej

Pigmentację na twarzy (przyczyny i leczenie w niektórych przypadkach można ustalić samodzielnie) można skutecznie wyeliminować metodami ludowymi. Wszystkie nowoczesne metody pozbycia się tego problemu są szeroko stosowane. Ale wcześniej, przy braku takich procedur, kobiety uciekały się do improwizowanych metod ludowych i radziły sobie z nimi dość skutecznie.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Skuteczne środki zaradcze obejmują:

 1. Sok cytrynowy. Łyżkę soku wymieszać z płynem (10 łyżek) i użyć do wycierania. Jako maska: wymieszaj mleko i sok w równych częściach z 20 g drożdży.
 2. Sok z ogórka. Używaj regularnego wcierania. Zetrzyj ogórek, użyj kleiku po soku jako maski. Można pokroić w cienkie plasterki i rozprowadzić na twarzy. Taki produkt nie tylko rozjaśnia, ale także nawilża.
 3. Pietruszka. Codziennie gotuj pietruszkę i wytrzyj twarz. Aby uzyskać efekt tonizujący, przygotuj kostki lodu z bulionu. Na zimę przygotuj gałązki pietruszki i, jeśli to konieczne, zrób kosmetyczny lód.
 4. Melon. Kompresy ze skóry melona.
 5. Skorupki jajek. Zmiel na proszek, wymieszaj z mlekiem lub kefirem, używaj raz w tygodniu jako peeling.
 6. Sok z cebuli. Po aplikacji namoczyć, spłukać i na chwilę nałożyć śmietanę. Takie manipulacje najlepiej wykonywać w nocy.
 7. Oliwa z oliwek ma rozświetlającą zasadę działania, a także odżywia skórę.
 8. Odwar z ryżu. Ugotowany ryż odcedzić, z płynu zrobić kostki lodu i dwukrotnie wytrzeć.
 9. Słodka papryka. Użyj kleiku jako maski.
 10. Skrobia wymieszać z sokiem z cytryny, po aplikacji odstawić na kwadrans.

Bardziej złożone maski pod względem składników składowych:

 1. Drożdże suszone, sok grejpfrutowy, nadtlenek wodoru 3%, sok z cytryny w równych częściach, wymieszać.
 2. Pietruszka, ogórek, porzeczka (czerwona), mniszek lekarski (liście), cytryna, biała glinka, kotlet z granatu za pomocą robota kuchennego. Po użyciu wytrzyj twarz lodem.
 3. Płatki owsiane zmielić, wymieszać z truskawkami, kwaśną śmietaną.Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie w domu. Kremy, maści, środki ludowe, maski, usuwanie laserem

Przed użyciem maseczek skóra powinna być czysta, najlepiej wyparzona. Po zabiegach umyj twarz zimną wodą lub wytrzyj skórę lodem, aby zamknąć pory.

Usunięcie pigmentacji z twarzy to czasami długotrwała procedura, ale warto. Po dokładnym ustaleniu przyczyn można od razu poczekać na wynik zabiegu i cieszyć się efektem.

Ale dalszy wynik będzie całkowicie zależał od stopnia pielęgnacji twarzy.

Wideo na ten temat: Pigmentacja na twarzy. Przyczyny i leczenie

Przyczyny pojawienia się plam starczych na twarzy, zabieg:

Przyczyny pojawienia się niechcianej pigmentacji:

Oceń artykuł
Kosmetologia i chirurgia plastyczna dla kobiet. Korekta wyglądu. Sposoby, metody, zabiegi poprawiające sylwetkę i twarz
Dodaj komentarz

 1. Regina P., 33

  W sezonie letnim mam sporo piegów na twarzy i ramionach. Jesienią walczę z nimi skórką owoców.

  Odpowiedzieć

Twarz

Nogi

Włosy