Liposukcja ud, grube nogi u kobiet. Zdjęcia przed i po, cena, recenzje

Taki zabieg kosmetyczny jak liposukcja bioder dla kobiet, odbywa się w warunkach salonowych. Operacja ma na celu usunięcie tłuszczu podskórnego. Nazywa się je również „bryczesami”. W klinikach medycyny estetycznej często pojawiają się zdjęcia przed i po przemianie kobiecego ciała.

Istota procedury, koszt

Liposukcja obwodu ud i pośladków to zabieg polegający na zmianie kształtu całego obszaru ud i pośladków poprzez usunięcie nadmiaru tłuszczu. Ta procedura jest rodzajem operacji plastycznej mającej na celu poprawę wyglądu dolnej części ciała i jest powszechna u osób, które ostatnio straciły ogromne ilości nadwagi. Liposukcja bioder dla kobiet (zdjęcia przed i po zabiegu kosmetycznym pozwalają wizualnie porównać wynik zabiegu kosmetycznego) jest również odpowiednia dla tych, które chcą usunąć nadmiar tłuszczu nagromadzonego przez lata lub zebranego po porodzie.

Liposukcja ud, grube nogi u kobiet. Zdjęcia przed i po, cena, recenzje

Liposukcja to powszechna technika, którą można zastosować na prawie każdym obszarze ciała. Procedura nie jest metodą radzenia sobie z nadwagą, więc po niej będziesz musiał przyzwyczaić się do nowego stylu życia, w przeciwnym razie wszystkie wysiłki pójdą na marne. Średni koszt liposukcji metodami klasycznymi lub ultradźwiękowymi to 500-10000 $. Nieinwazyjna procedura laserowa może kosztować kilkaset dolarów.

Wskazania do liposukcji

Liposukcja to najczęstszy zabieg chirurgii kosmetycznej na świecie. Ewoluował z poświęcenia modelowaniu sylwetki, stał się niezbędnym dodatkiem do różnych zabiegów estetycznych, znacznie poprawiając ich rezultaty. Pomimo silnego i wyraźnego rozróżnienia między wskazaniami estetycznymi i terapeutycznymi w pewnych stanach patologicznych, liposukcja jest coraz częściej stosowana w szeregu problemów jako narzędzie terapeutyczne lub w celu poprawy funkcji. Liposukcja bioder u kobiet jest metodą redukcji liczby komórek tłuszczowych, a tym samym opornej tkanki tłuszczowej.

Przed operacją pacjentom pokazuje się zdjęcie przed i po zabiegu. Nie bez znaczenia jest też czynnik psychologiczny - wielu po operacji powinno przestrzegać diety, przyczyniając się do utrwalenia wyników.

Liposukcja usuwa uparty tłuszcz poprzez 2 mechanizmy:

 1. Usunięcie komórek tłuszczowych podczas wchłaniania... Ich liczba będzie się zmniejszać, dlatego przy ponownym podziale całkowita ilość żywych złogów tłuszczu może osiągnąć początkowe wyniki.
 2. Uszkodzenie komórek tłuszczowych podczas przesuwania kaniuli. Pozostałe uszkodzone komórki wchłaniają się powoli w ciągu 6-12 tygodni, dlatego ostateczny efekt po liposukcji widoczny jest po 2-3 miesiącach, co należy podkreślić podczas konsultacji.

Podczas liposukcji wewnętrznej części uda wykonuje się kilka małych nacięć w celu wprowadzenia metalowej kaniuli, gdy pacjent śpi. Tłuszcz jest odsysany z ud, umożliwiając skurczenie się skóry i uzyskanie gładkiego, równego konturu. Ta procedura zapewnia napięcie skóry. W okolicy ud skóra jest grubsza i kurczy się lepiej niż w innych miejscach.Przed zabiegiem pacjent powinien utrzymywać wagę stabilną przez kilka tygodni. Aby pozbyć się złogów tłuszczu w strefie bryczesów, pacjent musi zrozumieć, że cellulit w tym obszarze nie zostanie wyeliminowany. Odsysanie tłuszczu nie niszczy włókien kolagenowych obecnych w tłuszczu podskórnym.

Liposukcja ud, grube nogi u kobiet. Zdjęcia przed i po, cena, recenzje

Liposukcja bryczesów jest wskazaniem, jeśli w każdym wieku u osoby występuje wzrost hormonów estrogenu i progesteronu. Ich niepowodzenie może nie zależeć od układu hormonalnego, a jeśli wszystko jest w porządku ze zdrowiem, możesz skorzystać z odsysania tłuszczu. Żeńskie hormony przyczyniają się do odkładania się tłuszczu w strefie bryczesów. Siedzący tryb życia zapobiega ich rozszczepieniu. W wyniku stagnacji pojawia się cellulit. Po liposukcji ważne jest odpowiednie odżywianie, aby cellulit samoczynnie zniknął.

Zabieg liposukcji w strefie bryczesowej przebiega według następującego schematu:

TrwanieRehabilitacjaNarkoza
Operacja trwa 45 minut, jeśli udział masowy tłuszczu nie przekracza 30%.Pełny kurs rehabilitacji trwa 6 tygodni.Oba rodzaje operacji wykonywane są w znieczuleniu ogólnym.
Jeżeli objętość tkanki tłuszczowej w strefie bryczesów przekracza 35%, operacja wykonywana jest w ciągu 90-100 minut.Rehabilitacja po usunięciu warstwy tłuszczowej następuje w ciągu 10 tygodni, z zastrzeżeniem diety.

Lipostrukturyzacja to metoda usuwania tłuszczu z zewnętrznej i wewnętrznej strony ud. Procedura jest odpowiednia dla prawie każdego, kto nie może osiągnąć idealnych rezultatów przy odpowiednim odżywianiu i regularnych ćwiczeniach. Kwestia estetyczna w tej kwestii jest na pierwszym miejscu, dlatego dopuszcza się operację w celu uzyskania doskonalszych proporcji ciała.

Przeciwwskazania

Głównym ograniczeniem liposukcji biodra jest anatomia człowieka. Pacjent musi mieć wystarczającą gęstość tkanki tłuszczowej w określonym obszarze. Dla niektórych osób, które mają wyczuwalny szkielet lub widoczne struktury mięśniowe, liposukcja nie jest możliwa. Pacjenci z nadmiernie obwisłą skórą od utraty wagi muszą napinać tkanki miękkie, a także poddawać się liposukcji, która ma dłuższy okres gojenia - blizny.

Aby przeprowadzić jakikolwiek rodzaj liposukcji, należy najpierw skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje szereg ograniczeń, niezależnie od wieku pacjenta:

 • Zaburzenia endokrynologiczne powodujące otyłość. Są to choroby, w których zabieg jest niepraktyczny. Należą do nich cukrzyca, choroba Itsenko-Cushinga, insulinoma, niedoczynność tarczycy.
  Liposukcja ud, grube nogi u kobiet. Zdjęcia przed i po, cena, recenzje
 • Genetyczne uwarunkowania otyłości.
 • Choroby związane ze słabym krzepnięciem krwi. Podczas operacji pacjentowi wstrzykuje się roztwory zmniejszające krwawienie. Jeśli występują problemy z układem krążenia, operacji nie można wykonać.
 • Wrzód żołądka i choroby uboczne, które mogą wywołać krwawienie wewnętrzne.
 • Choroby nerek i wątroby są również powodem zakazu operacji.
 • Stymulatory zainstalowane w sercu, problemy sercowo-naczyniowe i nadciśnienie.
 • Nowotwory onkologiczne.

Należy zauważyć, że w przypadku łagodnego guza liposukcja jest przepisem lekarza, w przeciwieństwie do guza złośliwego. W przypadku bezpośredniego problemu naczyniowego w okolicy uda nie wykonuje się liposukcji. Uszkodzone zakończenia nerwowe mogą powodować krwawienie.

Rodzaje i metody postępowania

Liposukcja bioder u kobiet (zdjęcia przed i po zabiegu pokazują różnicę w wynikach w ciągu kilku tygodni) wykonywana jest zgodnie z metodą usuwania tłuszczu. Dla każdej części ciała przewidziano określoną technikę operacji.

Liposukcja bioder uwzględnia lokalizację tkanki tłuszczowej, anatomię człowieka oraz właściwości technik odpowiednich w danym przypadku.

Strumień wody

Liposukcja strumieniem wodnym, zwana również aqualipo, jest ulepszeniem techniki liposukcji tumescencyjnej. Liposukcja strumieniem wody wstrzykuje delikatny, ale silny strumień, który pomaga usunąć komórki tłuszczowe podczas aspiracji, aby zebrać więcej tkanki przy mniejszym uszkodzeniu okolic. Liposukcja strumieniem wody umożliwia chirurgom pobranie większej ilości tłuszczu w krótszym czasie do przeszczepu poprzez rozpylenie soli fizjologicznej w leczonym obszarze w celu rozluźnienia tkanki tłuszczowej.

Liposukcja ud, grube nogi u kobiet. Zdjęcia przed i po, cena, recenzje

Stosując delikatny nacisk w celu usunięcia zdrowych komórek tłuszczowych zamiast „topienia” tkanki za pomocą częstotliwości radiowej lub energii lasera, więcej komórek przeżywa po przeniesieniu do innego obszaru, co skutkuje lepszymi wynikami leczenia.

Operacja wykonywana jest według następującego algorytmu:

 • Liposukcja strumieniem wody wykonywana jest w taki sam sposób jak liposukcja tumescencyjna. Skóra zostanie najpierw oczyszczona. Wykonane zostanie małe nacięcie, aby można było wprowadzić kaniulę.
 • Następnie tkanka zostanie nasączona roztworem tumescencyjnym, który nie tylko łagodzi ból, ale także zwęża naczynia krwionośne, zmniejszając krwawienie.
 • Za pomocą systemu roztwór wstrzykuje się pod ciśnieniem na koniec kaniuli - podobnie jak w strumieniu prysznica. Pomaga w usuwaniu komórek tłuszczowych bez niszczenia tkanki, zapewniając optymalne pobieranie i przenoszenie.
 • Kaniula będzie się poruszać tam iz powrotem, zasysając tłuszcz, aż cały pożądany tłuszcz zostanie usunięty.
 • Jeśli do przeszczepu zostanie użyty również tłuszcz, pobrana tkanka zostanie oczyszczona i wstrzyknięta, aby przywrócić pełnię innym częściom ciała.

Celem liposukcji strumieniem wody jest usunięcie niechcianej tkanki tłuszczowej oraz poprawa owalu sylwetki.

Odkurzać

To stara klasyczna metoda usuwania tłuszczu podskórnego. Procedura jest uważana za najbardziej traumatyczną, ponieważ wiąże się z utratą krwi. Jedynym plusem jest to, że chirurg może ocenić wyniki nie po operacji, ale w trakcie operacji. Po zakończeniu zabiegu pacjenci często obserwują nie gojące się siniaki i krwiaki.

Istota liposukcji próżniowej jest następująca:

 • Chirurg wykonuje nacięcia w skórze w miejscu wprowadzenia wydrążonych igieł.
 • Kaniula jest podłączona do aparatu próżniowego.
 • Przesuwając kaniulę, lekarz może usunąć związki tłuszczowe wchłonięte przez urządzenie.

Liposukcja ud, grube nogi u kobiet. Zdjęcia przed i po, cena, recenzje

Istnieje modyfikacja tej metody - strzykawka polegająca na wprowadzeniu igły do ​​mniejszego wgłębienia. Strzykawka może obsłużyć niewielką powierzchnię do 200 ml tłuszczu.

Technologia próżniowa obejmuje również użycie 2 różnych metod:

 • Sucha liposukcja - używana jest wydrążona igła, która niszczy wszystkie komórki tłuszczowe, ale rani sąsiednie obszary.
 • Mokry - liposukcja tumescencyjna, w której stosuje się roztwór, za pomocą którego następuje nie fizjologiczne, ale chemiczne zniszczenie komórek tłuszczowych.

Obie metody są podobne tylko pod tym względem, że operacje wykonywane są w głębokim znieczuleniu, co wiąże się z poważnymi zagrożeniami i komplikacjami podczas pracy z tłuszczami o objętości do 10 litrów.

Obrzmiały

Jest to technika usuwania tłuszczu, uważana za innowacyjną i udoskonaloną na bazie liposukcji próżniowej (klasycznej na sucho). Zabieg polega na wykorzystaniu energii do bardziej selektywnej lipolizy tkanek (dwuetapowy proces selektywnej lipolizy tkanki przy użyciu sondy, po którym następuje tradycyjna lipoliza aspiracyjna (SAL) w celu usunięcia tłuszczu).

Procedura zabiegu:

 1. Najpierw pacjentowi wstrzykuje się roztwór Kleina, który składa się z adrenaliny, kokainy lodowej i soli fizjologicznej. Lignokaina jest lipofilna i jest łatwo wydalana z tłuszczów. Rozcieńczona adrenalina w soli fizjologicznej powoduje zwężenie naczyń, minimalizując wchłanianie ogólnoustrojowe i krwawienie.
 2. Po znieczuleniu pod skórę wprowadza się cienkie igły w celu zniszczenia komórek tłuszczowych.
 3. Liposukcja mikrokanałowa tumescencyjna polega na zniszczeniu twardych i spuchniętych części tłuszczu.To usuwa cellulit i wygładza skórę.
 4. Wszystkie 4-8 przekrojów (sztolni) mają rozmiar od 1 do 3 mm.
 5. Roztwór wstrzyknięty w fazie znieczulenia napełnia tkankę, umożliwiając swobodny ruch kaniul. W tym samym momencie adrenalina obkurcza naczynia krwionośne, blokując krwawienie.

Liposukcja ud, grube nogi u kobiet. Zdjęcia przed i po, cena, recenzje

Maksymalna ilość tłuszczu jaką można usunąć tą metodą to do 4-5 litrów. Proces indukcji pozwala na uzyskanie rozwarstwienia komórek, co przyczynia się do ich szybkiego usunięcia spod skóry. Liposukcja bioder u kobiet (zdjęcia przed i po liposukcji tumescent pomagają od razu zobaczyć efekty) przy użyciu tej technologii wykonywana jest przy użyciu igieł o różnych średnicach. Usunięto duże kaniule opuszczające nacięcia. Tłuszcz wypływa przez otwory. Czasami wymagane jest szycie pooperacyjne.

Aby porównać różne metody, przedstawiono tabelę, która pokazuje bezwzględne zalety liposukcji tumescencyjnej:

Zwykła metodaMetoda tumescencyjna
Kontrola bóluOgólne znieczulenieZnieczulenie miejscowe
RyzykaWysoki wskaźnik powikłań.Mniejszy
KrwawienieZnaczna utrata krwi, często wymagająca transfuzji.Minimalna utrata krwi
Okres pooperacyjnyWymagane są silne leki przeciwbólowe podawane pozajelitowo.Uśmierzanie bólu do 24 godzin, wymagające jedynie minimalnych doustnych środków przeciwbólowych
HospitalizacjaCzy to jest to konieczneProcedura ambulatoryjna
Poprawa1-4 tygodnie1-3 dni
Rozmiar kaniuliDo 5 mm średnicyDo 2 mm średnicy
SzewPotrzebaNie wymagane
Czas trwania operacjiDo 12 nie.Do 3-4 godz
Objętość tłuszczu8-10 l3-5 l

Jak widać, zabieg liposukcji tumescencyjnej jest uważany za bardziej korzystny i bezbolesny. Koszt zabiegu może wynosić od 5000 do 9000 USD.

Ultradźwiękowy

Liposukcja ultradźwiękowa z kaniulą tłokową jest nową technologią i ma kilka zalet. W mechanicznej liposukcji ruch posuwisto-zwrotny kaniuli naśladuje ruchy chirurga, co ogranicza pracę. Ponadto umożliwia chirurgowi usuwanie tłuszczu z „trudno dostępnych” miejsc, w których silny ruch kaniuli jest utrudniony przez fizyczne ograniczenia przestrzenne. Zwykle zabieg wymaga jednoczesnego stosowania leków i środków uspokajających do podania domięśniowego lub dożylnego, a czasem podtlenku azotu.

Liposukcja ud, grube nogi u kobiet. Zdjęcia przed i po, cena, recenzje

Dlatego te cechy negują wspomniane wcześniej zalety liposukcji tumescencyjnej.

Cechy procedury:

 • Liposukcja ultradźwiękowa (UAL) została wprowadzona w celu uszkodzenia komórek tłuszczowych i tym samym ułatwienia usuwania tłuszczu.
 • Jednak ta metoda miała znaczące skutki uboczne, takie jak oparzenia skóry.
 • Uszkodzony tłuszcz powoduje również powstawanie małych cyst zawierających płyn zwany surowiczą.
 • Liposukcja ultradźwiękowa wiąże się ze znacznym zasinieniem i przedłużającym się obrzękiem pooperacyjnym.
 • Aparaty USG są uważane za drogie, co zwiększa koszt zabiegu.

Liposukcja ultradźwiękowa jest wskazana dla następujących cech:

 • Tłuszcz, który jest odporny na dietę lub ćwiczenia, można znaleźć w każdym obszarze ciała, takim jak brzuch, uda, szyja, twarz i pod brodą.
 • Do redukcji piersi można zastosować liposukcję. U mężczyzn ginekomastia jest ważnym wskazaniem do liposukcji.
 • Może być również przydatny w przypadku wskazań innych niż kosmetyczne, takich jak nadmierna potliwość pach i tłuszczaki.

Często potrzeba więcej niż 2 sesji, aby usunąć duże złogi tłuszczu, które trwają 5-8 godzin z kilkutygodniową przerwą.

Laser

Liposukcja laserowa lub lipoliza laserowa wykorzystuje laser do usuwania tłuszczu spod skóry. Pacjent nie zasypia w trakcie zabiegu, gdyż miejscowo znieczulamy część ciała, z której ma zostać usunięty tłuszcz. Następnie wykonuje się cięcia, w które wkłada się rurkę z laserem. W ciągu godziny tłuszcz topi się i samoczynnie wypływa.CoolSculpting to rodzaj kriolipolizy, czyli nieinwazyjnego sposobu na pozbycie się nadmiaru komórek tłuszczowych. W tym procesie nie są wymagane żadne nacięcia. Zabieg pozwala na bezpieczne zamrożenie komórek tłuszczowych.

A sam organizm może z czasem usunąć te komórki tłuszczowe:

 • Zabieg polega na umieszczeniu aplikatora w obszarze zabiegowym.
 • Zamraża komórki tłuszczowe pod skórą.
 • Następnie organizm przetwarza te komórki tłuszczowe jako odpady.
 • Każda sesja trwa 30-60 minut.
Liposukcja ud, grube nogi u kobiet. Zdjęcia przed i po, cena, recenzje
Liposukcja bioder. Zdjęcie procesu zabiegowego.

Główną zaletą liposukcji laserowej nad standardową hydro-mikro-liposukcją jest wykorzystanie energii lasera, która topi komórki tłuszczowe. Wchodzą w twardą skorupę i są usuwane do emulsji przez mikrokaniulę. Zabieg jest mniej urazowy dla tkanek, a jednocześnie drobne naczynia krzepną, co zapewnia jedynie minimalną utratę krwi. Temperatury powstające podczas tej procedury wahają się od 38 do 41 stopni. Wysoka temperatura wyzwala stymulację kolagenu, który pomaga napiąć wiotką skórę.

W ten sposób powierzchnia staje się gładsza, a prawdopodobieństwo wystąpienia nierówności pozostaje minimalne. Lipoliza wykonywana jest w celu usunięcia minimalnej ilości tłuszczu. Energia lasera o działaniu fototermicznym umożliwia lekarzom topienie komórek tłuszczowych bezpośrednio pod skórą, dzięki czemu może być stosowana na twarz.

Trening

Najpierw należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi zabieg liposukcji. Ważne jest, aby wyjaśnić ilość tłuszczu podskórnego. Jeśli jest go dużo, operacji może być kilka.

Ponadto pacjent przechodzi badania:

 • Regularne badania krwi: ogólna analiza pod kątem krwawienia i czasu krzepnięcia.
 • Dodatkowo musisz przejść analizę protrombiny, cukru we krwi.
 • Następnie poddaje się testom czynności wątroby, HbS Ag, HIV i EKG.

Przed operacją należy rzucić palenie i powstrzymać się od picia alkoholu. W noc poprzedzającą operację pacjentowi podaje się przedoperacyjny środek uspokajający, taki jak diazepam lub lorazepam, w celu złagodzenia niepokoju. Wstrzyknięcie witaminy K ma na celu zminimalizowanie pooperacyjnych siniaków. Po przybyciu w dniu operacji pacjentom podaje się przedoperacyjne antybiotyki, takie jak cefaleksyna i doustnie lorazepam 1 mg. Klonidynę w dawce 0,1 mg podaje się doustnie, aby zapobiec tachykardii wywołanej adrenaliną oraz jako środek przeciwlękowy.

Techniki wykonania

Niezależnie od rodzaju zabiegu inwazyjnego wykonywany jest standardowy wykaz zabiegów:

 • Pierwszym krokiem w zabiegu liposukcji ud i pośladków jest podanie znieczulenia. Objętość roztworu zależy od czasu trwania operacji, danych dotyczących wzrostu i masy ciała pacjenta.
 • Następnie wykonuje się nacięcia. Liposukcja wykonywana jest za pomocą niewielkich nacięć, często w kilku miejscach wzdłuż bocznych boków ud oraz pod pośladkami w okolicy naturalnego fałdu.
 • Najpierw w nacięcia wstrzykuje się jałowy roztwór, aby zmniejszyć ogólne krwawienie podczas operacji, ponieważ ostatecznie zmniejszy to uraz.
 • Następnie w miejscu nacięcia wprowadza się pustą rurkę. Chirurg używa ruchu do przodu i do tyłu, aby rozluźnić tłuszcz, aby można go było odessać za pomocą maszyny podobnej do próżni.
 • W wielu przypadkach nacięcia są tak małe, że można je zamknąć taśmą chirurgiczną lub klejem. Bandaże są ciasno owinięte wokół dotkniętego obszaru, aby zmniejszyć obrzęk.

Liposukcja ud, grube nogi u kobiet. Zdjęcia przed i po, cena, recenzje

Ponadto każdy zabieg może się różnić w zależności od celu, ilości zlokalizowanej tkanki tłuszczowej oraz całkowitej masy ciała pacjenta.

Okres rehabilitacji

Po zabiegu inwazyjnym pacjent przebywa w klinice kilka dni. Chirurg obserwuje dynamikę, po czym wypisuje pacjenta, wyznaczając mu dni kontrolne na wizytę.W warunkach ambulatoryjnych konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych i noszenie bielizny uciskowej przez 4-6 tygodni. Dren biodrowy można usunąć najwcześniej po 4-8 tygodniach. Jest to konieczne do segmentacji warstw tłuszczowych, ponieważ płyn wypełni puste przestrzenie w miejscach, w których wypompowano duże ilości złogów tłuszczu.

Możliwe efekty uboczne

Liposukcja bioder u kobiet (zdjęcia przed i po zabiegu pokazują różnicę w wynikach w ciągu 4-8 tygodni) może prowadzić do drobnych powikłań.

Zasadniczo mówimy o efektach estetycznych:

 • nierówności skóry;
 • ostre przejście od pośladków do bioder;
 • nierówna objętość między innymi częściami ciała;
 • obwisła skóra;
 • blizny;
 • rozstępy.

W większości przypadków problem ma charakter estetyczny i można go rozwiązać nieinwazyjnymi zabiegami.

Wydajność i jak długo utrzymuje się wynik

Skuteczność metody można ocenić dopiero po kilku tygodniach, kiedy różnica będzie widoczna. Na początku istniała niewielka różnica między „był” a „jest”. Jednak już po 2-4 miesiącach można zauważyć znaczący efekt zabiegu, gdy obrzęk ustąpi, a kontury ciała zostaną przywrócone. Pod koniec okresu rehabilitacji koloryt skóry wraca do normy, koloryt wyrównuje się, a blizny i fałdy wygładzają się. Przy odpowiednim odżywianiu efekt może trwać do starości. Liposukcja bioder u kobiet uważana jest za zabieg estetyczny, który pomaga zwalczać złogi tłuszczu.

Liposukcja ud, grube nogi u kobiet. Zdjęcia przed i po, cena, recenzje

Istnieje kilka metod jego realizacji - od interwencji chirurgicznej po nieinwazyjną. Z reguły chirurdzy przedstawiają fotorelacje przed i po liposukcji, aby pacjent mógł wyraźnie zobaczyć różnicę.

Film o liposukcji bioder dla kobiet

Liposukcja bioder dla kobiet:

Oceń artykuł
Kosmetologia i chirurgia plastyczna dla kobiet. Korekta wyglądu. Sposoby, metody, zabiegi poprawiające sylwetkę i twarz
Dodaj komentarz

Twarz

Nogi

Włosy