Kaniula w kosmetologii i medycynie

Kaniula, zdaniem lekarzy, to znaczące odkrycie XXI wieku w kosmetologii i modelowaniu sylwetki. W ostatnim czasie popularność zyskało odmładzanie za pomocą zastrzyków, aby uczynić ten zabieg jak najbardziej komfortowym, specjaliści udoskonalili tradycyjną igłę i stworzyli kaniulę.

Kaniula - co to jest?

Kaniule to wydrążone rurki z bocznym otworem. W przeciwieństwie do tradycyjnych igieł mają tępy koniec, co zapobiega uszkodzeniom tkanek miękkich i zmniejsza ból pacjenta. Dzięki swojej elastyczności kaniula rozszerza się i wygina naczynia, nie uszkadzając ich.

Kaniula w kosmetologii i medycynie

Kaniula w kosmetologii i medycynie
Kaniula - charakterystyka

Pomysł gięcia tępych igieł został zaproponowany przez chirurga plastycznego z Francji Bernarda Herzoga w 2009 roku. Pierwsze kaniule były używane w chirurgii plastycznej do usuwania tkanki tłuszczowej. Później ich przewaga została doceniona także w kosmetologii.

Kaniula - zastosowanie w kosmetyce i tworzywach konturowych

Kaniule znalazły zastosowanie w kosmetyce i konturowaniu stosunkowo niedawno. Kosmetolodzy zauważają, że podczas używania kaniuli kontury twarzy są bardziej naturalne.

Ze względu na swoją elastyczność zabieg przeprowadza się przy jak najmniejszej liczbie nakłuć, a wstrzyknięcie wykonuje się możliwie najdokładniej, ale zdaniem ekspertów nie jest możliwa całkowita wymiana igieł na kaniule. Ze względu na tępy koniec nie może wykonać nakłucia w skórze, dlatego jest wykonywany za pomocą igły, stosowany jest również w przypadkach, gdy konieczne jest wykonanie wstrzyknięcia pchnięciem lub blisko skóry.

W kosmetologii za pomocą kaniul wyrównuje się owal twarzy, eliminuje zmiany związane z wiekiem, wykonuje się zastrzyki nawilżające skórę. W tworzywach konturowych kaniule stosuje się w zabiegach eliminujących wiotkość skóry twarzy, szyi i dekoltu; powiększanie i korygowanie poszczególnych obszarów; wygładzenie głębokich zmarszczek.

Zaleta kaniuli - co jest lepsze: igły czy kaniule

Główną zaletą kaniuli jest jej elastyczność. Dzięki tej funkcji z łatwością pokonuje podskórne przeszkody bez naruszania ich integralności.

Kaniula w kosmetologii i medycynie

Ważnym czynnikiem jest to, że kaniule zmniejszają prawdopodobieństwo zasinienia i obrzęku, ponieważ estetyka odgrywa ważną rolę w kosmetologii. W przeciwieństwie do tradycyjnych igieł kaniule pozwalają na najbardziej precyzyjne rozprowadzenie substancji pod skórą. Daje to kosmetyczkom możliwość uzyskania jak najbardziej naturalnych konturów.

Zdaniem lekarzy zastrzyki z kaniuli są uważane za najbezpieczniejsze. Doskonale sprawdza się podczas zabiegów w trudno dostępnych i wrażliwych miejscach, takich jak szyja, łuk brwiowy, skronie, kości policzkowe, grzbiet nosa i okolice oczu.

Odmładzanie za pomocą kaniuli odbywa się poprzez minimalną liczbę nakłuć, co sprawia, że ​​zabieg jest prawie bezbolesny i skraca czas gojenia.

Jeśli porównamy kaniule z igłami, to pierwsza ma wiele zalet. Ale są pewne zastrzyki, które kosmetolodzy wolą robić za pomocą igieł. Należą do nich korekta ust, tworzenie cienkich lub przerywanych linii.

INTERESUJĄCY FAKT! Kaniule zmniejszają ryzyko siniaków i obrzęków o 90%. Czas rekonwalescencji skraca się do kilku dni.

niedogodności

Pomimo ważkiej listy zalet kaniula nie jest pozbawiona wad. Pomiędzy nimi:

 1. Wysokie wymagania kwalifikacyjne dla specjalisty. Procedura wstrzyknięcia za pomocą kaniuli jest znacznie bardziej skomplikowana niż igła, dlatego lekarz musi przejść wstępne szkolenie. Specjalista musi mieć pojęcie o elementarnym ułożeniu ważnych naczyń i umieć pracować na wrażliwych obszarach ciała.
 2. Duże zużycie materiału. Średnio ilość zużytej substancji wzrasta o 15%. To spora wada, biorąc pod uwagę wysoką cenę kosmetyków.
 3. Wzrost kosztów zabiegu. W większości przypadków leki są wydawane w postaci gotowej. Do zestawu dołączona jest zwykła igła. Centra kosmetyczne muszą osobno dokupić dodatkowe kaniule, a to prowadzi do wzrostu kosztów zastrzyków. Wielu pacjentów nie zgadza się na dodatkowe koszty.
 4. Przeciwwskazania. Kaniule nie są przepisywane w przypadkach, gdy klient wykonuje zabieg ponownie, a pierwsza iniekcja została wykonana za pomocą igły. Wynika to z faktu, że igła narusza integralność tkanek, a podczas gojenia powstają mikroskary, przez które kaniula będzie trudna do przejścia.

Przeciwwskazania

Niepożądane jest wykonywanie zastrzyków w obszarach objętych stanem zapalnym skóry. Stosowanie kaniul nie jest również zalecane u pacjentów z problemami skórnymi lub skórą ze skłonnością do blizn. Przeciwwskazane jest wykonywanie zabiegu w okolicach po zastrzykach z kolagenu i kwasu hialuronowego.

Rodzaje i cechy kaniul

Należy wziąć pod uwagę kilka rodzajów kaniul, ponieważ nie jest to standardowy instrument. Kaniule różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia.

Kaniule do konturowania

Są szeroko stosowane w kosmetologii. Pozwala na bezbolesne wykonanie zabiegu odmładzania i zapobiega powstawaniu siniaków.

Kaniula w kosmetologii i medycynie

Zdaniem lekarzy kaniula pozwala osiągnąć jak najbardziej naturalny efekt operacji.

Miniaturowa kaniula ssąca - elastyczna kaniula Karman

Stosowany w ginekologii do ręcznej aspiracji próżniowej i biopsji endometrium macicy.

Kaniula w kosmetologii i medycynie

Kaniula jest wyposażona w skrzydełka i skalę ułatwiającą wprowadzanie. Materiał igły nie zawiera lateksu. Średnica kaniuli wynosi od 3 do 15 mm.

Kaniule tlenowe do nosa - kaniule nosowe

Wyprodukowany z nietoksycznego polichlorku winylu. Stosowane są w operacjach sztucznego zaopatrzenia w tlen, płukania jamy nosowej.

Kaniula w kosmetologii i medycynie

Miękki materiał nie uszkadza błony śluzowej.

Dożylna mini kaniula z wlewem do portu iniekcyjnego

Służy do dożylnego podawania substancji leczniczych. Kaniula posiada cewnik, który umożliwia zamocowanie igły. Zaprojektowany do długotrwałego użytkowania do 3 dni. Wykonane ze stali medycznej.

Kaniula okulistyczna

Przeznaczony do badania gałki ocznej i wprowadzania do niej leków. Średnica kaniuli okulistycznej waha się od 0,5 do 1,3 mm, a długość od 20 do 35 mm. Kaniula wykonana jest z wytrzymałego materiału polimerowo-metalowego.

Kaniula do tracheotomii

Stosuje się go po wykonaniu otworu w tchawicy metodą chirurgiczną (tracheostomia). Kaniulę wprowadza się bezpośrednio do tchawicy. Za jego pomocą oddycha się. Kaniula do tracheotomii jest dostępna z mankietem lub bez.

Kaniula w kosmetologii i medycynie

Mankiet jest przyszywany do skóry, jeśli kaniula ma być noszona przez dłuższy czas. Znajduje również zastosowanie w operacjach sztucznej wentylacji płuc.

Klasyfikacja i oznakowanie kaniuli

Kaniule są klasyfikowane według długości, średnicy, materiału wykonania i elastyczności. W zależności od przeznaczenia kaniuli i konsystencji substancji są one oznakowane od 21G do 30G.

Kaniula w kosmetologii i medycynie

CechowaniePoziom gęstości substancji leczniczejPodanie
21GBardzo wysokiWyrównanie owalu twarzy, korekta dolnej części twarzy, korekta wad wrodzonych. Nadaje się do wstrzykiwania w wrażliwe miejsca.
22GWysokiKorekta środkowej części twarzy, policzków, fałd w okolicy brody.
25GPodniesionyZabiegi w okolicy szyi i dekoltu, likwidacja zmarszczek czoła.
27GNiska i średniaPraca na delikatnych obszarach skóry dłoni, okolicach oczu i ust.
30GBardzo niskiKorekta ust, czoła, grzbietu nosa i skroni.

Popularni producenci kaniul

Attyka

Stosowane są w okulistyce do przemywania ucha środkowego, usuwania ropnych formacji i leczenia zapalenia ucha środkowego. Jest to elastyczna igła ze sztywnym trzonkiem, który jest wyjmowany po ostatecznym wprowadzeniu kaniuli.

Apexmed

Firma produkuje kaniule tlenowe do nosa. Przeznaczone są do dostarczania tlenu przez jamę nosową. Kaniula wykonana jest z miękkiego materiału PVC, który nie uszkadza błony śluzowej. Posiada funkcję regulacji długości, co pozwala na dokładne zamocowanie igły.

Vasofix

Używany do wstrzyknięć dożylnych. Kaniula posiada cewnik iniekcyjny wykonany z poliuretanu. Materiał ten ma maksymalną kompatybilność biologiczną i wydłuża czas trwania zabiegu. Dla wygody cewnik wyposażono w zawór samozamykający i skrzydełka ustalające.

Zaletą kaniuli tego producenta jest to, że igła znajduje się w zamkniętym zaworze. Aby wstrzyknąć, należy aktywować mechanizm otwierający. Fakt ten wyklucza możliwość przebicia przez zaniedbanie i ułatwia proces utylizacji.

Softfil (Softfil)

Francuski producent działa na rynku wyrobów medycznych od 2009 roku i specjalizuje się w produkcji mikrokaniul do zabiegów kosmetycznych.

Kaniula w kosmetologii i medycynieDostosowując się do potrzeb klientów, firma regularnie ulepsza swoje produkty.

Wszystkie instrumenty medyczne podlegają kontroli jakości i posiadają europejski znak certyfikacji CE. Igły wykonane są z wysokiej jakości stali chirurgicznej.

LuerLock

Kaniula nadaje się do pobierania testów i krótkotrwałych zastrzyków. Ze względu na skrzydła nazywany jest „motylkiem”. Skrzydełka ułatwiają manipulację i mocowanie kaniuli. Igła wykonana jest ze stali medycznej i posiada trójkątne ostrzenie.

MerzEesthetics

Pierwsza kaniula została zaprezentowana w 2011 roku. Atutem firmy jest wykonanie igły z ultracienkiego stopu, co zmniejsza nacisk na tłok i sprawia, że ​​zabieg jest wygodny.

Laboratorium TSK

Japoński producent, zdaniem ekspertów, jest światowym liderem na rynku wyrobów medycznych. Firma od ponad 40 lat specjalizuje się w tworzeniu różnego rodzaju igieł i kaniul.

Nie przegap najpopularniejszego artykułu w kolumnie: Modna fryzura na krótkie włosy. Zdjęcie, widok z przodu iz tyłu.

Jak używać kaniuli - operacja kaniuli

Kosmetolodzy są zgodni co do tego, że tylko wyszkolony specjalista może wykonywać zabiegi z użyciem kaniul.

WAŻNY! Nieprawidłowe wstrzyknięcie kaniuli może prowadzić do nierównomiernego rozprowadzenia leku pod skórą, uszkodzenia naczyń krwionośnych i pojawienia się obrzęku.

Algorytm postępowania:

 1. Zaznaczenie leczonego obszaru i narysowanie punktów nakłucia.
 2. Dezynfekcja i łagodzenie bólu.
 3. Wstępne nakłucie ostrą igłą.
 4. Wprowadzenie kaniuli. Powoduje to ciągnięcie skóry w kierunku przeciwnym do ruchu igły.
 5. Wstrzyknięcie narkotyków.
 6. Masowanie leczonego obszaru w celu prawidłowego rozprowadzenia substancji.

Kiedy używać zwykłych igieł

Kaniule są często używane do konturowania, ale nie wszystkie zabiegi można wykonać tym urządzeniem.Kaniula przeznaczona jest do jednorodnego i liniowego wstrzyknięcia leku, a igła umożliwia wykonywanie wstrzyknięć cienkich i punktowych Kaniula posiada grubą końcówkę, która nie pozwala na nakłucie blisko powierzchni skóry.

Według kosmetologów lepiej jest korygować kształt ust zwykłą igłą. W przypadkach, w których pacjent musi wypełnić małe blizny lub wyeliminować zmarszczki, sugeruje się również użycie igły.

Kaniule w porównaniu z igłami mają wysoki koszt, co prowadzi do wzrostu kosztu zabiegu.

Nie każda kosmetyczka ma kwalifikacje do używania kaniul. Ponadto niektórzy pacjenci mogą mieć przeciwwskazania do stosowania kaniul.

Kaniula: zdjęcia przed i po

Kaniulę można słusznie uznać za przyszłość konturowania i kosmetologii. Ma przewagę nad igłą w zabiegach odmładzania i zwiększania objętości. Wstrzyknięcie kaniuli nie powoduje dyskomfortu u pacjentów, skraca czas gojenia i pozwala na uzyskanie naturalnych konturów.

Kaniula w kosmetologii i medycynie

Igła z kolei jest niezastąpiona, gdy pojawia się potrzeba delikatnej pracy. Doskonały efekt można osiągnąć łącząc pracę igły i kaniuli.

Korzystanie z kaniuli: wideo

Kaniula w kosmetologii:

Stosowanie kaniuli w konturowych tworzywach sztucznych:

Oceń artykuł
Kosmetologia i chirurgia plastyczna dla kobiet. Korekta wyglądu. Sposoby, metody, zabiegi poprawiające sylwetkę i twarz
Dodaj komentarz

 1. Anjelika

  Zastąpienie igły kaniulą to prawdziwe odkrycie dla osób z niskim progiem bólu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, nie pozostawia siniaków ani śladów nakłuć. Okres rekonwalescencji trwa kilka dni.

  Odpowiedzieć
 2. Aleksandra

  Wynik zabiegu można zobaczyć od razu. Po kompleksie nawilżającym skóra twarzy staje się miękka i przyjemna w dotyku. Nie ma dyskomfortu podczas wprowadzania kaniuli.

  Odpowiedzieć
 3. Anton

  Dosłownie po pierwszym zabiegu zniknęły głębokie zmarszczki i blizny, a dzięki odmładzającemu kompleksowi owal twarzy został zauważalnie napięty. Rezultat wygląda naturalnie.

  Odpowiedzieć

Twarz

Nogi

Włosy