Izotoniki. Co to jest, do czego służy

W oficjalnej medycynie pojęcie „izotoniczności” nie jest używane. To jest skrócona wersja terminu „płyn izotoniczny”. Odbiór leków izotonicznych jest wymagany w celu przywrócenia ciśnienia osmotycznego osocza krwi, na którym stan zdrowia i wytrzymałość fizyczna.

Jak izotonik wpływa na organizm?

Każda komórka tkanki miękkiej składa się z 2 odcinków oddzielonych błonami komórkowymi, które pełnią rolę pewnego rodzaju przegród. Ze względu na naturalny efekt osmozy u zdrowej osoby w spoczynku nie dochodzi do zmiany stężenia elektrolitów we krwi. Jednak ich poziom spada przy niektórych chorobach i przy intensywnej aktywności fizycznej, o czym świadczy pojawienie się zmęczenia.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

W powszechnym rozumieniu leków izotonicznych są to napoje uzupełniające niedobór elektrolitów... Z powodu niedoboru tych substancji spowodowanych przyczynami patologicznymi pacjentom przepisuje się elektrolity do dożylnego podawania leków. Spadek płynu izotonicznego w osoczu krwi może prowadzić do odwodnienia.

Leki izotoniczne, stosowane w celu zapobiegania odwodnieniu, pomagają:

 • utrzymywać stabilną chemię krwi;
 • kompensować spadek ilości elektrolitów opuszczających organizm przy intensywnym poceniu się;
 • uzupełnia poziom glikogenu, który jest jednocześnie źródłem energii i wydatkowany jest podczas aktywności fizycznej.

Isotonic to doustny roztwór, który jest potrzebny do poprawy wyników podczas uprawiania sportu i zapobiegania zmęczeniu. Płyn ten pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu płynów ustrojowych i zapobiega odwodnieniu, pomagając ugasić pragnienie bez konieczności częstego chodzenia do toalety.

Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Dzięki lekom izotonicznym sportowcom udaje się wydłużyć czas treningu i zwiększyć odporność na regularny stres.

Rozwiązania izotoniczne są uważane za niezbędne dla profesjonalnych sportowców. Aby skutecznie pokonywać dystanse i trudne maratony, sportowcy muszą utrzymywać wysoki poziom elektrolitów, co pozwala im maksymalnie opóźnić moment zmęczenia.

Naukowcy ze Szkocji na podstawie wyników specjalnych testów laboratoryjnych doszli do wniosku, że przyjmowanie leków izotonicznych wydłuża czas treningu o 24-25%.

Skuteczność i zalety izotoników

Aby roztwór izotoniczny przyniósł pożądany rezultat, należy go przygotować z uwzględnieniem następujących proporcji: nie więcej niż 4-8% węglowodanów i nie więcej niż 1% soli. Przestrzeganie przez producenta prawidłowego stężenia gwarantuje wysoką skuteczność izotoniczności.

Liczy się również zawartość kalorii w roztworze: zwykle 350-580 kcal na 1 litr. Przy wyższej zawartości węglowodanów wzrasta wartość energetyczna napoju, co może prowadzić do zaburzeń procesów trawiennych. Leki izotoniczne zwiększają wytrzymałość sportowców, ale nie wpływają na ich szybkość motoryczną, pamięć, uwagę i siłę. Zaleca się przyjmować roztwory na treningi trwające dłużej niż 1 godzinę, a także w okresie gorącym.

Kompozycje izotoniczne

Korzyści płynące z przyjmowania takich napojów można łatwo wytłumaczyć jego składem.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Izotonik zawierający następujące pierwiastki pomoże uzupełnić stężenie elektrolitów:

Nazwa substancjiFunkcjeilość
Najprostsze węglowodany (glukoza, dekstroza, ryboza, maltoza)Utrzymanie zasobów energetycznych organizmuod 5 do 9%
Minerały (wapń, sód, chlor, magnez)Są niezbędne do przebiegu wszystkich procesów biochemicznych i metabolizmu.od 2 do 3,5%
Witaminy z grupy E, B, C.Obecny dla łatwego wchłaniania minerałów, usprawniający pracę układu sercowo-naczyniowego i nerwowegood 1 do 2%

Oprócz tych składników w kompozycji izotonicznej może być obecna L-karnityna. Ten mikroelement transportuje kwasy tłuszczowe do komórki w celu ich późniejszego zniszczenia i odzyskania energii. Podczas ćwiczeń wymagających intensywniejszego zużycia tlenu substancja ta zwiększa dopływ energii.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Niektóre napoje izotoniczne zawierają kofeinę. Będąc powszechnym stymulantem układu nerwowego, pełni rolę aktywatora i czynnika sprawczego ośrodkowego układu nerwowego. Jednak przy nadmiarze kofeiny w organizmie może wystąpić efekt odwrotny: nadmierne pobudzenie zostanie zastąpione nagłym osłabieniem, zmęczeniem i spowolnieniem reakcji.

W roztworach izotonicznych glukoza może być nieobecna. Napoje izotoniczne bez cukru polecane są osobom na ścisłej diecie w ramach kompleksowego programu odchudzania.

Napój bez węglowodanów pomoże uzupełnić niedobory elektrolitów, ale nie należy spodziewać się po jego zażyciu przypływu siły i energii. Napoje izotoniczne bez cukru są przeznaczone wyłącznie do zapobiegania odwodnieniu.

Różnice między BCAA a izotonikiem

Nie rozumiejąc, jaka jest różnica między roztworami izotonicznymi a koktajlami BCAA, początkujący sportowcy często odmawiają stosowania któregoś z nich. Porównanie kompleksów BCAA i środków izotonicznych, a także określenie różnic i podobieństw w tych produktach jest samo w sobie błędne, ponieważ są to zupełnie niezwiązane ze sobą niezależne dodatki.

BCAA to połączenie 3 aminokwasów (izoleucyny, leucyny, waliny), które chronią włókna mięśniowe przed uszkodzeniem i zniszczeniem. Kompleksy do picia zapewniają lepsze odżywienie mięśni w celu ich intensywnego wzrostu. Przyjmowanie BCAA jest całkiem uzasadnione na tle ścisłej diety i wyczerpujących treningów.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Jednak żaden z aminokwasów obecnych w takim koktajlu nie jest w stanie zmienić poziomu elektrolitów w organizmie.

Kompleks BCAA jest całkowicie bezużyteczny w przypadku niedoboru soli i odwodnienia organizmu, a izotonik nie jest środkiem chroniącym mięśnie przed katabolizmem. Ponadto roztwory izotoniczne należy pić tylko w trakcie lub przed treningiem, a BCAA - według ścisłego harmonogramu przez cały dzień.

Jak wziąć izotonik?

Środek odwadniający jest produkowany w postaci gotowego do spożycia napoju lub suchego proszku, wymagającego rekonstytucji przed bezpośrednim użyciem.... Na siłowni bardziej odpowiednią opcją jest gotowy do użycia roztwór izotoniczny, aw domu lepiej jest używać tańszych i ekonomicznych koncentratów w proszku.

Izotonik wzmacnia wytrzymałość. Aby osiągnąć pożądany efekt, wypij roztwór 30-40 minut przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Przez cały trening izotonik należy pić 2-3 łyki w regularnych odstępach czasu (3-5 minut). Ważne jest, aby nie czekać, aż nadejdzie pragnienie.

Należy pamiętać, że roztwory zawierające glukozę działają na szkliwo zębów w taki sam sposób, jak zwykłe słodycze. Aby chronić zęby przed próchnicą i infekcją próchnicową, zaleca się picie napojów izotonicznych przez rurkę.

Gotowanie izotoniczne w domu

W przeciwieństwie do rozwiązań izotonicznych znanych producentów, dla sportowców napoje własnej roboty są znacznie tańsze. Według opinii możesz zrobić izotonik, jeśli masz w domu najprostsze składniki. Takie narzędzie będzie miało właściwości jak najbliższe przechowywania towarów.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Proporcje wytwarzanych produktów są starannie obliczane, a naturalne preparaty domowe mogą zawierać różne stężenia głównych składników aktywnych. Z tego powodu profesjonalni trenerzy fitness i znani sportowcy zalecają wybieranie markowych produktów, których jakość potwierdzają prawdziwe doświadczenia użytkowników.

Prosty przepis

Klasyczna metoda samodzielnego przygotowania analogu napoju sportowego nie wymaga specjalnej wiedzy.

Aby uzyskać izotoniczność, potrzebujesz następujących składników:

 • Regidron (1 saszetka) lub 1 łyżeczka. Sól;
 • 2 litry oczyszczonej wody pitnej (niegotowanej);
 • cukier do smaku (około 4-6 łyżeczek).

Izotoniki. Co to jest, do czego służyTo sól wzbogaca zwykłą wodę w elektrolity.

Bogaty skład można uzyskać korzystając z apteki Regidron (dostępna bez recepty):

 • glukoza - 85 mmol / l;
 • sód (Na +) - 60 mmol / l;
 • chlor (Cl-) - 50 mmol / l;
 • potas (K +) - 20 mmol / l;
 • cytrynian - 10 mmol / l;
 • całkowita osmolarność - 225 mmol / l.

Cukier dodaje słodkawego przyjemnego smaku, ale można go zastąpić naturalnymi napojami owocowymi (napój owocowy, sok, kompot). Izotonik należy schłodzić przed przyjęciem. Zamiast soli kuchennej lub Rehydronu można użyć cytrynianu sodu, który nadaje kwaśny smak kwasu cytrynowego.

Izotonik na bazie owoców cytrusowych i warzyw

Ponieważ świeże warzywa są naturalnym źródłem cennych minerałów, można je również włączyć do domowych napojów izotonicznych do wzbogacenia napoju w potas, wapń, magnez, fosfor i żelazo. W przeciwieństwie do owoców i jagód sezonowych świeże warzywa są dostępne przez cały rok.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Jedna z opcji przygotowania rozwiązania wygląda następująco:

 • 200 ml wody;
 • 100 ml soku cytrusowego;
 • 200-300 ml soku z marchwi, buraków lub selera;
 • szczypta soli;
 • 1 łyżka. l. kochanie.

Miód jako naturalny słodzik należy najpierw rozpuścić w ciepłej, nie gorącej wodzie. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki i wyślij do lodówki.

Na bazie izotonicznego imbiru

Korzeń tej rośliny zawiera kompleks substancji biologicznie czynnych, które pomagają niwelować bóle mięśni i stawów, hamują procesy zapalne wywołane urazami.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Aby uzyskać roztwór izotoniczny, będziesz potrzebować:

 • 30-40 g posiekanego korzenia imbiru;
 • 1 litr ciepłej wody;
 • świeżo wyciskany sok z 3 pomarańczy;
 • 2 łyżki stołowe. l. kochanie;
 • 1 łyżeczka sól lub 0,5 opakowania Regidron.

Tarty imbir należy najpierw ugotować na małym ogniu. Podaną ilość należy dodać do 200 ml wody, wysłać naczynie do pieca i gotować na małym ogniu przez 3 minuty. Schłodzony bulion wymieszać z sokiem pomarańczowym i innymi składnikami.

Jak wybrać gotowy napój izotoniczny?

Izotonik może mieć różne gusta - dzięki temu każdy użytkownik znajdzie odpowiedni dla siebie produkt. Musisz wybrać napój na podstawie osobistych preferencji i odpowiedniego kosztu produktu.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Należy również zwrócić uwagę na skład gotowego rozwiązania. Aby kupić najlepszy izotonik, być może będziesz musiał wypróbować więcej niż jedną opcję, ponieważ takie napoje są produkowane nie tylko przez marki sportowe, ale także przez wiele firm, które nie specjalizują się w żywieniu sportowców.

Bogactwo smaków pozwala zmienić izotoniczność, wybierając napój bardziej odpowiedni do pory roku. Na przykład owoce cytrusowe najlepiej spożywać na zimno w gorącym sezonie, a marchewkę lub imbir na ciepło.

Według składu

Zawartość składników jest taka sama dla większości leków izotonicznych. Bez skrupułów producenci nie zawsze postępują zgodnie z technologią produkcji roztworów izotonicznych, zwracając uwagę na niewłaściwy stosunek pierwiastków śladowych w składzie napoju na etykiecie.

Jednak najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest:

 • obecność sodu i potasu;
 • cukier nie więcej niż 8% w postaci glukozy, fruktozy lub maltodekstryny;
 • brak konserwantów i dodatków chemicznych.

Według formy

Izotoniki są już w sprzedaży w postaci gotowego rozcieńczonego lub suchego proszku.Roztwór izotoniczny w butelce bardziej nadaje się do zabrania ze sobą na trening, koncentrat w słoiku nie zajmuje dużo miejsca i można go dłużej przechowywać.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Dla tych, którzy uprawiają sport w domu, trzymanie dużych zapasów izotoników w butelkach nie będzie wygodne: znacznie łatwiej jest przygotować świeży napój bezpośrednio przed zajęciami, rozcieńczając proszek wodą. Jedyną wadą suchego koncentratu jest jego wyższy koszt w porównaniu z gotowymi izotonikami w butelkach.

Najlepsze izotoniki, właściwości i ceny

Ciecz zbliżona składem do osocza krwi jest skutecznie postrzegana i nie jest odrzucana przez organizm. Leki izotoniczne dzięki szybkiemu wchłanianiu dają natychmiastowy efekt. Sportowcowi w krótkim czasie udaje się przywrócić energię po wyczerpującym treningu i poprawić samopoczucie.

Wśród leków izotonicznych występujących na rynku należy zwrócić uwagę na kilka najpopularniejszych produktów i pomóc zainteresowanym użytkownikom uzyskać obiektywne wyobrażenie o każdym z tych napojów.

Maxler max motion

Izotonik to najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia. Produkt marki Maxler to kompleks witaminowo-mineralny ułatwiający aktywność sportową dzięki nieprzerwanemu uzupełnianiu utraconej wody i elektrolitów w organizmie.

Maxler Max Motion można pić nie tylko przy zwiększonym wysiłku fizycznym, ale także w celu wyzdrowienia po zatruciach pokarmowych, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.

Izotoniki. Co to jest, do czego służy
Izotoniczny Maxler Max Motion

Maxler Max Motion jest dostępny w postaci proszku. Zawartość kalorii w 100 g koncentratu wynosi 358 kcal. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą przyjmować izotoniczność. Napój zawiera naturalne składniki podobne do tych występujących w organizmie, bez żadnych obcych dodatków.

Aby przygotować roztwór, wymieszaj 1 miarkę (20 g) suchego proszku z 2 szklankami wody o temperaturze pokojowej. Nie zaleca się przekraczania dawki. Isotonic Maxler Max Motion nie może być stosowany jako substytut pożywnej żywności i napojów. Napój należy pić przed i podczas treningu.

Zdaniem sportowca Maxler Max Motion ma przyjemny smak, szybko gasi pragnienie, nie zawiera kofeiny i doskonale tonizuje. 1 plastikowa puszka zawiera 500 g koncentratu. Cena suchego izotoniku wynosi 490 rubli. Wśród zalet produktu warto również zwrócić uwagę na przystępny koszt oraz szybkie, nieskomplikowane przygotowanie.

SiS Go Isotonic

Zaletą tego produktu jest różnorodność form uwalniania. SIS Go Energy jest sprzedawany w sklepach z żywnością dla sportowców w butelkach 500 ml, puszkach 500 g i saszetkach 20 g do jednorazowego użytku. Ta ostatnia opcja jest odpowiednia dla tych, którzy kupują izotonik po raz pierwszy i chcą zrozumieć, czy ten produkt jest dla niego odpowiedni, czy nie.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Skład napoju zawiera wszystkie niezbędne pierwiastki śladowe, mające na celu szybką kompensację wydatkowanej energii i płynów. SIS Go Energy jest produkowany w Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do innych leków izotonicznych, ten producent może zaoferować konsumentowi szeroką gamę smaków.

Wysokiej jakości opakowanie chroni proszek przed działaniem promieni słonecznych i wilgoci (w normalnych warunkach przechowywania koncentrat zachowuje przydatność do 18 miesięcy). Koszt puszki SIS Go Energy 500 g mieści się w przedziale 1200-1300 rubli.

Rline ISOtonic

W porównaniu z poprzednim produktem ten izotonik można nazwać najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Za 2 kg suchego koncentratu kupujący będzie musiał zapłacić około 1200 rubli. - ta cena jest dość przystępna jak na towary z tego segmentu.

Rline ISOtonic nie ma ograniczeń w jego użyciu. Proszek jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie bez tworzenia grudek i piany, posiada lekki, dyskretny owocowy aromat oraz pozostawia przyjemny posmak, nie brudzi naczyń. Okres trwałości wynosi 1,5 roku.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Według opinii izotoniczny Rline ISOtonic pomaga zwalczyć senność i letarg. Do przygotowania 1 porcji wymagana jest zwykła ilość wody - 300-400 ml wody i 25 g proszku. Picie izotoniku jest niezbędne podczas uprawiania sportu.

W jego składzie nie ma sodu - to jedyna istotna wada produktu, jednak kupujący dokonują wyboru na jego korzyść ze względu na zawartość w nim wystarczającej ilości innych przydatnych mikroelementów (potas, magnez), a także ekonomiczne zużycie.

Proszek Iso Plus

Izotonik to wieloskładnikowy płyn do uzupełniania równowagi wodno-solnej. Proszek Iso Plus, który jest produkowany przez firmę Olimp, radzi sobie nie tylko z głównym zadaniem izotonicznym, ale także pomaga mięśniom szybciej się regenerować po intensywnych obciążeniach.

Standardowy zestaw substancji pozwala sportowcowi ugasić pragnienie i zrekompensować ilość utraconych elektrolitów. Napój ma niską zawartość kalorii (61,2 kcal w 100 ml gotowego roztworu).Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Jak każdy inny izotonik nie zawiera białek i tłuszczów, ale zawiera:

 • glutamina, która chroni włókna mięśniowe przed urazami i pomaga przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek;
 • L-karnityna, która zapobiega niszczeniu tkanki chrzęstnej i stawowej, aktywuje przemianę materii, wspomaga pracę mięśnia sercowego podczas wysiłku.

Proszek Isotonic Iso Plus produkowany jest w postaci proszku. Koncentrat pakowany jest w opakowania po 700 gi 1,5 kg.

Możesz wybrać suchą mieszankę hodowlaną w jednym z trzech smaków:

 • cytrusy (pomarańcza);
 • egzotyczne (owoce tropikalne);
 • Limonka.

Opakowanie o mniejszej objętości kosztuje około 800-900 rubli, duża puszka - 1500-1700 rubli.

System zasilania izotonicznego

Ten produkt niemieckiego producenta jest uważany za jeden z najlepszych wśród analogów. Izotonik jest wzbogacony wszystkimi mineralnymi pierwiastkami śladowymi, które występują w ludzkim osoczu krwi, posiada umiarkowaną ilość węglowodanów, dlatego jest optymalnym napojem do uprawiania sportów związanych z dużym poceniem się i utratą elektrolitów.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Isotonic Power System Isotonic jest dostępny w 800-gramowych plastikowych puszkach (cena 1 puszki nie przekracza 1000 rubli).

Vplab Fitactive

Ten produkt jest kolejnym przedstawicielem sproszkowanych środków izotonicznych o połączonym składzie. Isotonic Vplab Fitactive jest łatwy do picia i szybko się wchłania. Rozwiązanie można stosować zarówno przed, jak iw trakcie zajęć sportowych. Producent nie nakłada żadnych ograniczeń co do częstotliwości użytkowania produktu. Izotonik jest odpowiedni dla obu płci.

Opierając się na opiniach użytkowników, Vplab Fitactive można kupić w większości specjalistycznych punktów żywieniowych dla sportowców. Średnia cena produktu to 1200 rubli. na 500 g proszku. Gotowy roztwór gasi pragnienie, zapewnia przypływ energii bez nadmiernego pobudzenia i późniejszych zaburzeń snu, które często występują po zażyciu leków izotonicznych zawierających kofeinę.Izotoniki. Co to jest, do czego służy

Vplab Fitactive ma standardową zawartość kalorii (nie więcej niż 70 kcal na porcję). Do przygotowania napoju będziesz potrzebować 0,5 litra wody i 20 g suchej mieszanki (około łyżki stołowej z małym szkiełkiem). Z niedociągnięć, o czym świadczą recenzje, warto zwrócić uwagę na nienaturalny nasycony kolor ze względu na wysoką zawartość barwników spożywczych.

Dla sportowców ważne jest utrzymanie normalnej równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie za pomocą leków izotonicznych. Produkty te są niezbędne do ugaszenia pragnienia i zwiększenia wytrzymałości fizycznej, ale większość z nich zawiera cukier, co warto wziąć pod uwagę przy cukrzycy.

Film o izotoniczności

Przegląd izotoniczności w sklepie:

Oceń artykuł
Kosmetologia i chirurgia plastyczna dla kobiet. Korekta wyglądu. Sposoby, metody, zabiegi poprawiające sylwetkę i twarz
Dodaj komentarz

Twarz

Nogi

Włosy