Brzuch hormonalny u kobiet. Jak usunąć, jak to wygląda, powody, ćwiczenia

Przejadanie się jest przyczyną otyłości w ponad 90% przypadków, a tylko 5% stanowi otyłość endokrynologiczna. Jeśli wykluczy się objaw przejadania się, należy sprawdzić poziom hormonów. Wyeliminować problem dużego brzucha u kobietypotrzebne jest zintegrowane podejście do zwalczania masy tłuszczowej brzucha.

O tłuszczu hormonalnym w organizmie człowieka

Po przybyciu do endokrynologa pacjent staje przed koniecznością przejścia wielu testów w celu zrozumienia przyczyny choroby.

Większość chorób endokrynologicznych wiąże się z otyłością. Zasadniczo jest to spowodowane naruszeniem produkcji hormonów odpowiedzialnych za utylizację tłuszczu w organizmie, zaburzeniami metabolicznymi, w których tłuszcz odkłada się w składzie tłuszczu, a także insulinoopornością, czyli naruszeniem odpowiedzi metabolicznej na insulinę.

Tkanka tłuszczowa to anatomiczne określenie luźnej tkanki łącznej, która jest także podstawową formą magazynowania energii. Oprócz swojego źródła tłuszcze mają również inne właściwości sygnalizujące różne zmiany hormonalne w organizmie. W sumie wyróżnia się 6 rodzajów otyłości, z których każdy wymaga określonego podejścia do leczenia.

Liczba komórek tłuszczowych w organizmie jest określona przez naturę i pozostaje niezmieniona przez całe życie. Jednak ze względu na indywidualne cechy organizmu oraz w zależności od trybu życia, komórki te mogą wzrosnąć kilkaset razy w stosunku do ich pierwotnej wielkości. Wzrost komórek tłuszczowych bez zwiększania ich liczby nazywany jest otyłością przerostową.

Jak wyglądają objawy

O otyłości hormonalnej, w przeciwieństwie do otyłości pokarmowej, decyduje charakterystyczny wygląd osoby: obszerny żołądek ze stosunkowo nie pełnymi rękami i nogami.

Wynika to nie tylko z zestawu tłuszczu w tym obszarze, ale także z wody. Możesz to zobaczyć palpacyjnie brzuch hormonalny jest bardzo miękki i różni się znacznie w dotyku od innych części ciała, które również są otyłe.

Faktem jest, że dodatkowe kilogramy mogą być objawami nie tylko otyłości, ale także obrzęków. Przyczyn może być wiele, w tym zaburzenia endokrynologiczne.

Brzuch hormonalny u kobiet. Jak usunąć, jak to wygląda, powody, ćwiczeniaUsunięcie hormonalnego brzucha u kobiet jest znacznie trudniejsze, ponieważ komórki w tych miejscach gromadzą tłuszcz 6 razy więcej niż w innych, a po spaleniu oddają go 6 razy mniej. Dlatego wiele osób zauważa, że ​​podczas utraty wagi brzuch odchodzi jako ostatni.

Natura jest tak ułożona, że ​​prawie każdy człowiek ma trzewny tłuszcz. Ale to nie jego obecność jest ważna, ale głośność. Lekarze ustalili jednolite standardy dla mężczyzn i kobiet, zgodnie z którymi Za nadmiar tkanki tłuszczowej uważa się obwód talii dziewcząt - powyżej 88 cm.

Brzuch hormonalny u kobiet. Jak usunąć, jak to wygląda, powody, ćwiczeniaPonadto, jeśli brzuch jest duży i mocno wypukły, to złogi tłuszczu w nim są przerośnięte, dlatego ich wrażliwość na insulinę jest znacznie mniejsza, co dodatkowo komplikuje spalanie. A gdy jego objętości przekraczają dopuszczalne, istnieje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i normalnego życia, a także powstaje nieprzyjemny efekt wizualny.

Powody pojawienia się

Następujące przyczyny prowadzą do nadwagi głównie w jamie brzusznej:

 • niedoczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy;
 • długotrwały stres;
 • chroniczny brak snu, bezsenność;
 • skutki uboczne leków;
 • klimakterium;
 • zaburzenie czynności wątroby i nerek, nadmierne spożycie soli;
 • niewłaściwe odżywianie;
 • palenie, picie alkoholu.

Oprócz tych powodów istnieje jeszcze jedna specyfika charakterystyczna dla osób, które w przeszłości regularnie chodziły na siłownię i uprawiały sport, a następnie zrezygnowały z treningu i zaczęły prowadzić nieaktywny tryb życia. W tym przypadku gorset mięśniowy zaczyna intensywnie przekształcać się w tkankę tłuszczową.

Przy takiej otyłości nadmiar złogów gromadzi się głównie na brzuchu i bokach, podczas gdy reszta ciała nieznacznie przybiera na wadze.

Nie wyklucza się również psychologicznych przyczyn otyłości. Istnieje teoria, zgodnie z którą problem nadwagi wiąże się z indywidualnymi cechami charakteru.

Na przykład złogi tłuszczu w jamie brzusznej mogą wskazywać na napięcie i utratę zainteresowania życiem. Może to być spowodowane podświadomym odrzuceniem ich kobiecości, seksualności, niskiej samooceny.

Można być sceptycznie nastawionym do takiej klasyfikacji, ale nie tylko psychologowie, ale także dietetycy twierdzą, że nadwaga jest w dużej mierze spowodowana przyczynami psychosomatycznymi. Z tego powodu utrata masy ciała jest uważana za najbardziej skuteczną, gdy pacjent pracuje z nimi w parze.

Niebezpieczeństwo otłuszczenia brzucha

Otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ jest to nie tylko nadmiar tłuszczu podskórnego, ale także tłuszcz wewnątrz samej jamy brzusznej.

Ta tkanka tłuszczowa znajduje się między pętlami jelitowymi, otacza narządy wewnętrznezlokalizowany w obrębie przewodu pokarmowego, a także jest jedną z przyczyn zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy i innych chorób.

Jedną z głównych konsekwencji, do jakich może prowadzić kobieca otyłość hormonalna, jest dysfunkcja jajników, która w rezultacie prowadzi do bezpłodności.

Brzuch hormonalny u kobiet. Jak usunąć, jak to wygląda, powody, ćwiczenia

Tłuszcz podskórny gromadzi się równomiernie w całym ciele i ma duży przepływ krwi, podczas gdy tłuszcz trzewny to ten sam brzydki tłuszcz, który często wisi w kole ratunkowym w talii. Otacza narządy wewnętrzne, a jego jedynym celem jest ich izolacja.

Jednak może stać się aktywny metabolicznie, zacząć rosnąć, co może powodować poważne zaburzenia w organizmie. Z tego powodu tłuszcz trzewny jest powiązany z nietolerancją glukozy i innymi rodzajami metabolizmu.

Ponieważ tłuszcz jest przyczepiony do narządów, zaczyna od nich czerpać niektóre ze swoich funkcji komórkowych. Ponadto sprzyja uwalnianiu substancji wywołujących stany zapalne w organizmie. W konsekwencji osoby otyłe są bardziej podatne na różne choroby zapalne.

Tłuszcz trzewny, głównie zlokalizowany w jamie brzusznej, często uciska przeponę, powodując trudności w oddychaniu, duszności i zawroty głowy.

Posiada również specyficzne receptory, które syntetyzują hormony, takie jak kortyzol i adrenalina. Dlatego jest bardziej podatny na hormony stresu. To wyjaśnia otyłość jako efekt uboczny częstych stresujących sytuacji i depresji.

Normalizacja żywienia

Brzuch hormonalny u kobiet, którego nie można usunąć bez zmiany nawyków żywieniowych, w większości przypadków jest to bezpośrednio związane z zaburzeniami odżywiania się i picia. Eliminację tego problemu należy rozpocząć od normalizacji tych warunków istnienia organizmu.

Przede wszystkim należy zminimalizować spożycie słonych potraw, a także wykluczyć z diety produkty o dużej zawartości ukrytej soli, takie jak wędliny, dania gotowe i kiełbaski.

Brzuch hormonalny u kobiet. Jak usunąć, jak to wygląda, powody, ćwiczeniaGłówne zasady prawidłowego odżywiania to minimalizacja tłuszczów zwierzęcych i szybkich węglowodanów, spożywanie czerwonego mięsa nie więcej niż 2 razy w tygodniu oraz przewaga w diecie pokarmów roślinnych. Należy jeść ułamkowo, w małych porcjach w krótkich odstępach czasu.

Dopuszcza się stosowanie niektórych leków poprawiających pracę wątroby i nerek, które mają niewielkie działanie moczopędne, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Codzienny reżim

Normalizacja snu i czuwania jest nierozerwalnie związana z procesem spalania tłuszczu. Przy braku snu organizm próbuje spowolnić procesy metaboliczne na poziomie hormonalnym, zaburzony zostaje proces lipolizy, czyli rozpadu komórek tłuszczowych. Naukowcy odkryli, że częste zaburzenia snu zwiększają ryzyko otyłości o 45%.

Sen to czas ogólnej regeneracji organizmu, kiedy spada poziom adrenaliny i kortyzolu, a ich miejsce zajmują hormony anaboliczne - hormony wzrostu. Dlatego noc jest głównym czasem, w którym tłuszcz może zostać przeniesiony do mitochondriów, aby można go było spalić podczas ćwiczeń następnego dnia.

Sen o niewłaściwej porze, a także nierówny rytm, potęgują uczucie głodu w nocy, również z powodu zaburzeń w układzie hormonalnym. Przestrzeganie codziennej diety i wystarczający odpoczynek są niezbędne do normalnego funkcjonowania układu hormonalnego i procesu utraty wagi.

Brzuch hormonalny u kobiet. Jak usunąć, jak to wygląda, powody, ćwiczenia
W celu usunięcia hormonalnego brzucha, oprócz przestrzegania zasad zdrowej diety i aktywności fizycznej, kobieta musi normalizować sen i czuwanie.

Usunięcie hormonalnego brzucha u kobiet nie jest tak łatwe. Oprócz pełnego 8-godzinnego snu w trakcie zasypiania należy wziąć pod uwagę inne warunki. Na przykład ostatni posiłek powinien być co najmniej 2 godziny przed snem i nie powinien zawierać węglowodanów. Ma to na celu zapobieżenie produkcji insuliny, która również blokuje produkcję hormonu wzrostu.

Po wystarczającej ilości snu, jedząc na obiad głównie pokarm białkowy, możesz zamienić około 50 g czystego tłuszczu w paliwo z boków i brzucha przez noc... Aby się go całkowicie pozbyć, rano będziesz musiał tylko lekko się poruszać przez 20 minut, na przykład wykonywać lekkie ćwiczenia.

Masaż

Masaż to świetne narzędzie, które pomoże Ci pozbyć się nieporęcznego brzucha. Robienie tego przez kilka minut zapewnia wewnętrzne ćwiczenie, które odtruwa i odtruwa organizm, aby pomóc spalić tłuszcz i wypychać krew na powierzchnię brzucha.

GradacjaOpis ćwiczenia
Możesz zacząć zaraz po przebudzeniu, bez wstawania z łóżka.1. Leżąc na plecach, masuj brzuch lekkimi ruchami szczypania zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

2. Po kilku minutach ucisk można nieco zwiększyć, aby wywołać przypływ krwi w okolicy brzucha.

3. Ćwiczenia przygotują tkanki do bardziej energicznego oddziaływania na nie.

Kontynuuj masaż pod prysznicem.1. Strumienie wody należy kierować do żołądka ruchem okrężnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a do mięśni bocznych - od góry do dołu.

2. Możesz regulować temperaturę wody, co pomoże napinać skórę i ćwiczyć naczynia krwionośne.

3. Po kąpieli przetrzyj ten obszar ręcznikiem frotte tymi samymi ruchami.

Następne ćwiczenie można wykonać zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej.1. Lekko zginając kolana, należy rękami zwijać małe fałdy na brzuchu, lekko je ściskając. W takim przypadku dopuszczalne są umiarkowane bolesne odczucia.

2. Następnie gładź brzuch ruchem okrężnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

3. Następnie, ponownie paliczkami palców, rozciągnij małe fałdy skórne.

Ukończenie kompleksuPonownie głaskać brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a także lekko naciskając ruchy wzdłuż boków brzucha wzdłuż przepływu limfy.

Zdaniem ekspertów wystarczy dać 15-20 minut. w dniu wykonania tej techniki, aby pierwsze efekty pojawiły się po 2 tygodniach.

Jednak taki masaż jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, w okresie chorób zapalnych oraz przy chorobach narządów jamy brzusznej.

Dodatkowy pozytywny efekt przynoszą również różne produkty do pielęgnacji ciała i zabiegi kosmetyczne, ale tylko wtedy, gdy zostaną spełnione inne niezbędne warunki. W większości przypadków pomogą tylko napiąć skórę brzucha i sprawią, że będzie wyglądał przyjemniej.

Aktywność fizyczna

Niemożliwe jest usunięcie hormonalnego brzucha u kobiet tylko za pomocą masażu. Co więcej, bez aktywności fizycznej szanse na pozbycie się go mogą wynosić zero.

Brzuch hormonalny u kobiet. Jak usunąć, jak to wygląda, powody, ćwiczeniaPytanie tylko, jaki poziom aktywności jest akceptowalny dla danej osoby. Podczas gdy regularne treningi o wysokiej intensywności są dobre dla jednej kobiety, lekkie ćwiczenia, takie jak chodzenie lub pływanie, są dobre dla innej.

Aktywność fizyczną należy określać na podstawie stanu zdrowia, wieku, stylu życia i otyłości. Jest możliwe, że kobieta może być przeciwwskazana w jakimkolwiek obciążeniu.

Dotyczy to zwłaszcza osób, u których problem otyłości jest ściśle związany z zaburzeniami układu hormonalnego. Dlatego w takim przypadku trening należy rozpocząć dopiero po konsultacji z lekarzem.

Brzuch hormonalny u kobiet. Jak usunąć, jak to wygląda, powody, ćwiczenia

Nie zapomnij o podstawowym chodzeniu, w tym po schodach, z pomocą którego niepostrzeżenie dla siebie możesz nie tylko spalić nadmiar tłuszczu, ale także utrzymać w dobrej kondycji mięśnie nóg.

Ćwiczenia na hormonalny brzuch

Jak wiadomo, nie ma separacji między górnymi i dolnymi mięśniami brzucha, jednak w zależności od otrzymanego obciążenia często działa nierównomiernie. Ponadto tłuszcz w dolnej części brzucha jest znacznie grubszy.

Większość ćwiczeń obejmuje górną część brzucha, ale nie oznacza to, że nie można wpływać na dolną część brzucha aktywnością fizyczną. Każde proponowane ćwiczenie należy wykonać w 20 powtórzeniach.

Ćwiczenia:

 1. Połóż się na plecach, wyciągnij ramiona wzdłuż ciała, dłonie oprzyj na podłodze. Nogi zgięte pod kątem prostym, nacisk kładziony jest tylko na pięty. Oderwij głowę i ramiona od podłogi, pociągnij kolana do klatki piersiowej podczas wydechu z powodu mięśni brzucha pod kątem prostym do podłogi. Następnie opuść nogi, dotknij podłogi piętami i ponownie podnieś.
 2. Pozycja wyjściowa jest taka sama. Następnie następuje przyciąganie kolan do klatki piersiowej podczas wydechu z oddzieleniem miednicy od podłogi. Kąt zgięcia kolan nie zmienia się. Wracając do pozycji wyjściowej, ledwo dotykając piętami podłogi, ćwiczenie powtarza się. Górna część ciała pozostaje nieruchoma.
 3. Pozycja wyjściowa - leżąc na plecach, połóż dłonie na podłodze pod pośladkami, wyprostuj nogi. Ponadto głowa, ramiona, łopatki, a także wyprostowane nogi są lekko oderwane od podłogi, po czym kolana, naprzemiennie zginane, są przyciągane do klatki piersiowej.
 4. Leżąc na plecach, wyciągnij ręce wzdłuż ciała, dłonie do podłogi i podnieś nogi prostopadle do podłogi. Ponadto przy wydechu konieczne jest oderwanie miednicy od podłogi, oparcie rąk na podłodze i podniesienie wyciągniętych nóg.
 5. Pozycja wyjściowa - leżąc na plecach, jedna noga - równolegle do podłogi, druga - prostopadle do góry. Podczas wydechu konieczna jest zmiana pozycji nóg bez ich zginania.
 6. Pozycja wyjściowa - leżąc na plecach, połóż dłonie na podłodze pod pośladkami, wyprostuj nogi i lekko je unosząc wykonuj nimi ruchy poprzeczne.

Brzuch hormonalny u kobiet. Jak usunąć, jak to wygląda, powody, ćwiczeniaĆwiczenia te świetnie nadają się do ćwiczenia mięśni podbrzusza, które są najbardziej podatne na otyłość. Aby uzyskać najlepszą wydajność, musisz upewnić się, że główny nacisk spada na ten obszar. Po znormalizowaniu tła psycho-emocjonalnego i przestrzeganiu elementarnych zasad zdrowego odżywiania powrót kobiety do dawnej harmonii nie potrwa długo.

Stopniowo zmieniając styl życia, możesz nie tylko pozbyć się hormonalnego brzucha, ale także poprawić ogólny stan zdrowia.

Autor: Nadieżda Ukrayova

Film na ten temat: hormony stymulujące przyrost masy ciała

9 hormonów stymulujących przyrost masy ciała:

Oceń artykuł
Kosmetologia i chirurgia plastyczna dla kobiet. Korekta wyglądu. Sposoby, metody, zabiegi poprawiające sylwetkę i twarz
Dodaj komentarz

 1. Elena

  Dzięki! Dość! Jasny. Umiejętnie!

  Odpowiedzieć
 2. Cicha sympatia

  Żołądek zaczął rosnąć ... Drugi rok siedzę na hormonach. Dziękuję, wszystko jasne

  Odpowiedzieć

Twarz

Nogi

Włosy